اگر می خواهید به سوئد سفر کنید و شهروند یک کشور خارج از اتحادیه اروپا هستید، ممکن است نیاز به درخواست ویزای شینگن سوئد داشته باشید.
جهت درخواست ویزای شینگن سوئد بایستی بصورت آنلاین از طریق وب سایت سفارت سوئد اقدام کنید. جهت ویزای درخواستی باید وقت ملاقاتی جهت مصاحبه حضوری رزرو کنید.
کلیه متقاضیان باید مدارک اجباری را ارائه دهند: الزامات اساسی به همراه مدارک پشتیبان. شهروندان ایرانی جهت بازدید از کشور سوئد با اهداف مسافرتی متنوع لزوم به اخذ ویزای شینگن سوئد هستند. کلیه اسنادی که به زبان فارسی ارائه می شوند، باید به انگلیسی یا سوئدی ترجمه شوند.

آشنایی با روند عمومی و کلی اخذ ویزای شینگن سوئد | لی لی رز تراول

اطلاعات عمومی ویزای شینگن سوئد

برای بازدید از سوئد ممکن است به ویزای ورود نیاز داشته باشید. ویزا مجوز سفر و اقامت در یک کشور برای مدت محدود است.
سوئد از جمله کشورهای عضو منطقه شینگن است. کسانی که ویزای منطقه شینگن را دارند می توانند به سوئد و به سایر کشورهای عضو دیگر نیز سفر کنند.
شهروندان کشورهای جهان سوم از جمله کشور جمهوری اسلامی ایران نیاز به اخذ ویزای شینگن سوئد را دارند.
دلایل زیر از جمله دلایل رایج درخواست ویزای شینگن سوئد است:
ملاقات با اقوام یا دوستان
بازدیدهای تجاری یا کنفرانس، سمینارها یا برنامه های مشابه
شرکت در مسابقات فرهنگی و ورزشی
جهانگردی

برای اخذ ویزای شینگن سوئد باید از کجا درخواست کرد؟

در صورت اقامت قانونی در ایران یا عراق می توانید برای ویزای شینگن سوئد از سفارت سوئد در تهران درخواست کنید. توصیه می شود قبل از ثبت نام و رزرو قرار ملاقات آنلاین در این مورد، از طریق ایمیل تماس بگیرید.
پس از ثبت درخواست خود و رزرو وقت آنلاین در وب سایت سفارت سوئد، در زمان مقرر، درخواست شما باید به سفارت سوئد در تهران ارسال شود. برنامه های ویزا فقط در داخل ساختمان سفارت پذیرفته می شوند و در هیچ مکان دیگری قرار ندارند.
به عنوان یک قاعده کلی، سوئد باید مقصد اصلی سفر شما(از نظر طول یا هدف اقامت) باشد. اگر مقصد اصلی شما از هر کشور عضو دیگری به جز سوئد است، لطفا در کنسولگری کشور عضو مربوطه درخواست ویزا دهید.

آشنایی با روند عمومی و کلی اخذ ویزای شینگن سوئد | لی لی رز تراول

برای اخذ ویزای شینگن سوئد باید چه زمانی درخواست کرد؟

می توانید درخواست خود را در سریعترین زمان، سه ماه قبل از بازدید برنامه ریزی شده خود، ارسال کنید. تا حد امکان از قبل بخصوص در طول بهار و تابستان(آوریل-تیر) استفاده کنید. معمولا طی دو هفته بعد از ارائه درخواست آنلاین، زمان مصاحبه در سفارت تعیین می شود.

ویزای شینگن سوئد تا چه زمانی اعتبار دارد؟

ویزا در کشورهای عضو شینگن حداکثر 90 روز در یک دوره 180 روزه معتبر است. می توانید از ماشین حساب شینگن اتحادیه اروپا استفاده کنید تا از مدت زمان اقامت باقی مانده خود مطلع شوید.
تعداد روزهایی که اجازه اقامت در کشورهای عضو شینگن را دارید، روی برچسب ویزا که در گذرنامه شما درج شده است، مشخص می شود. این دوره بیشتر از تعداد روزهایی است که ممکن است شما به کشورهای شینگن سفر کنید. به این صورت است که شما می توانید در صورت اتفاق غیرقابل پیش بینی، تاریخ سفر خود را تغییر دهید.

جهت اقامت طولانی مدت به چه نوع ویزای شینگن سوئد مورد نیاز است؟

اگر می خواهید بیشتر از 90 روز در سوئد بمانید، باید برای اقامت طولانی مدت(ویزای D) درخواست کنید. این نوع ویزا می تواند برای یک یا چندین ورودی یا خروجی معتبر باشد.
برچسب ویزا مشخص می کند که چند بار امکان ورود و خروج به کشورهای عضو شینگن و کشور سوئد را دارید.
در صورت بازدید منظم از سوئد، می توانید از ویزای شینگن سوئد استفاده کنید که برای چندین ورودی معتبر باشد. ویزایی که دارای چندین ورودی است می تواند برای بازدیدهایی حداکثر 90 روز در یک دوره 180 روزه و برای حداکثر پنج سال دارای اعتبار، معتبر باشند.


سوالات متداول

برای اخذ ویزای شینگن سوئد باید از کجا درخواست کرد؟
در صورت اقامت قانونی در ایران یا عراق می توانید برای ویزای شینگن سوئد از سفارت سوئد در تهران درخواست کنید. توصیه می شود قبل از ثبت نام و رزرو قرار ملاقات آنلاین در این مورد، از طریق ایمیل تماس بگیرید. پس از ثبت درخواست خود و رزرو وقت آنلاین در وب سایت سفارت سوئد، در زمان مقرر، درخواست شما باید به سفارت سوئد در تهران ارسال شود. برنامه های ویزا فقط در داخل ساختمان سفارت پذیرفته می شوند و در هیچ مکان دیگری قرار ندارند. به عنوان یک قاعده کلی، سوئد باید مقصد اصلی سفر شما(از نظر طول یا هدف اقامت) باشد. اگر مقصد اصلی شما از هر کشور عضو دیگری به جز سوئد است، لطفا در کنسولگری کشور عضو مربوطه درخواست ویزا دهید.
برای اخذ ویزای شینگن سوئد باید چه زمانی درخواست کرد؟
می توانید درخواست خود را در سریعترین زمان، سه ماه قبل از بازدید برنامه ریزی شده خود، ارسال کنید. تا حد امکان از قبل بخصوص در طول بهار و تابستان(آوریل-تیر) استفاده کنید. معمولا طی دو هفته بعد از ارائه درخواست آنلاین، زمان مصاحبه در سفارت تعیین می شود.
ویزای شینگن سوئد تا چه زمانی اعتبار دارد؟
ویزا در کشورهای عضو شینگن حداکثر 90 روز در یک دوره 180 روزه معتبر است. می توانید از ماشین حساب شینگن اتحادیه اروپا استفاده کنید تا از مدت زمان اقامت باقی مانده خود مطلع شوید. تعداد روزهایی که اجازه اقامت در کشورهای عضو شینگن را دارید، روی برچسب ویزا که در گذرنامه شما درج شده است، مشخص می شود. این دوره بیشتر از تعداد روزهایی است که ممکن است شما به کشورهای شینگن سفر کنید. به این صورت است که شما می توانید در صورت اتفاق غیرقابل پیش بینی، تاریخ سفر خود را تغییر دهید.
جهت اقامت طولانی مدت به چه نوع ویزای شینگن سوئد مورد نیاز است؟
اگر می خواهید بیشتر از 90 روز در سوئد بمانید، باید برای اقامت طولانی مدت(ویزای D) درخواست کنید. این نوع ویزا می تواند برای یک یا چندین ورودی یا خروجی معتبر باشد. برچسب ویزا مشخص می کند که چند بار امکان ورود و خروج به کشورهای عضو شینگن و کشور سوئد را دارید. در صورت بازدید منظم از سوئد، می توانید از ویزای شینگن سوئد استفاده کنید که برای چندین ورودی معتبر باشد. ویزایی که دارای چندین ورودی است می تواند برای بازدیدهایی حداکثر 90 روز در یک دوره 180 روزه و برای حداکثر پنج سال دارای اعتبار، معتبر باشند.