شینگن چیست؟

شینگن به منطقه بدون گذرنامه اتحادیه اروپا اشاره دارد که بیشتر کشورهای اروپایی را در بر می گیرد. این منطقه بزرگترین منطقه مسافرتی رایگان در جهان است.

ویزای شینگن چیست؟

ویزای شینگن ویزای اقامت کوتاه مدتی است که به شخص اجازه می دهد به سفر در هر یک از اعضای منطقه ی شینگن بپردازد به طوری که در هر منطقه می تواند تا 90 روز برای اهداف گردشگری یا تجارتی اقامت داشته باشد. ویزای شینگن رایج ترین ویزا برای اروپا است. دارنده ی ویزای شینگن قادر است وارد اروپا شود، آزادانه در داخل سفر کند و از هر یک از کشورهای عضو شینگن منطقه را ترک کند. هیچ کنترل مرزی در منطقه شینگن وجود ندارد.
اما اگر قصد دارید بیش از 90 روز در یکی از کشورهای عضو شینگن تحصیل، کار یا زندگی کنید، باید ویزای ملی آن کشور اروپایی را درخواست کنید و نه ویزای شینگن.

چه کسانی برای ورود به اروپا نیاز به ویزای شینگن دارند؟

کلیه اتباع کشورهای جهان سوم که هنوز با کشورهای عضو شینگن به توافق برای آزادسازی ویزا نرسیده اند، باید قبل از ورود به اروپا ویزا بگیرند.

اسناد مسافرتی و شرایط لازم برای اتباع غیر اتحادیه اروپا

اگر شهروند غیر عضو اتحادیه اروپا / شینگن باشید، بدون در نظر گرفتن اینکه شما ویزا دارید یا خیر، باید در بندر ورودی شینگن چندین سند ارائه دهید تا اجازه ورود به اروپا صادر شود.
مدارکی که باید هنگام ورود به منطقه شینگن ارائه دهید به شرح زیر است:
پاسپورت معتبر: در طی 10 سال گذشته صادر شده و حداقل 3 ماه پس از تاریخی که قصد خروج از اتحادیه اروپا را دارید معتبر باشد.
ویزای شینگن. اگر شهروند یکی از کشورهای جهان سوم نیاز به ویزا هستید.
مقامات مرزی اتحادیه اروپا/ شینگن همچنین ممکن است اطلاعات و اسناد دیگری از قبیل بودجه کافی، اثبات اسکان، مدت زمانی که قصد اقامت دارید، بلیط هواپیمای مسافرتی، هدف از سفرتان، بیمه مسافرتی، دعوت نامه و غیره را بخواهند.
لطفا مطمئن شوید که هنگام ورود به منطقه شینگن، مأمور مرزی در گذرنامه تان مهر ورود را وارد کند. بدون تمبر ورود جریمه خواهید شد یا حتی در بازداشت به سر خواهید برد.

چه کسانی برای ورود به اروپا نیاز به ویزای شینگن دارند؟ | لی لی رز تراول

شهروندان کدام کشورها به ویزای ترانسفر فرودگاهی احتیاج دارند؟

کشورهایی هستند که شهروندان آنها برای تغییر هواپیما در فرودگاه کشور عضو شینگن نیز به ویزای ترانسفر فرودگاهی نیاز دارند.
لیست کشورهایی که مشمول ویزای ترانسفر فرودگاهی در منطقه شینگن هستند به شرح زیر است:
•افغانستان
•بنگلادش
•کنگو اریتره
•اتیوپی
•غنا
•ایران
•عراق
•نیجریه
•پاکستان
•سومالی
•سریلانکا
اما در مورد ویزای ترانسفر فرودگاهی برای افراد خاص استثناهایی وجود دارد. در صورت شرایط ذیل، اتباع کشورهای فوق الزامی به اخذ ویزای ترانسفر فرودگاهی ندارند:
اگر شخص دارای مجوز اقامت کوتاه یا طولانی مدت از یک کشور عضو شینگن باشد.
اگر فرد دارای مجوز اقامت از کشورهایی از جمله : آندورا، کانادا، ژاپن، سان مارین و یا ایالات متحده باشد که افراد محل زندگی اش این موضوع را تضمین کند.
در صورتی که شخص ویزای شینگن معتبر یا ویزای معتبر برای ورود به یکی از کشورهای EFTA و همچنین کانادا، ژاپن یا ایالات متحده داشته باشد، حتی اگر بعد از استفاده از این ویزا از کشورهای خاص باز گردد.
اگر فرد عضو خانواده شهروند اتحادیه اروپا باشد(فقط خانواده نزدیک)
اگر شخص دارای گذرنامه دیپلماتیک باشد

کدام کشورهای اروپا ویزای شینگن را صادر می کنند؟

منطقه شینگن شامل 26 کشوری است که توافقنامه شینگن را امضا کرده اند، که به شهروندان کشورهای عضو اجازه می دهد تا بدون گذرنامه و کنترل مرزی، آزادانه در این مناطق سفر کنند.این کشورها شامل:
*اتریش        *بلژیک        *جمهوری چک        *دانمارک    *استونی    *فنلاند
*فرانسه        *آلمان        *یونان                 *مجارستان    *ایسلند        *ایتالیا
*لتونی        *لیتوانی    *لوکزامبورگ        *مالت        *هلند        *نروژ
*لهستان    *پرتغال        *اسلواکی        *اسلوونی    *اسپانیا        *سوئد
*سوئیس    *لیختن اشتاین

جامع ترین اطلاعات در زمینه ی انواع و میزان اعتبار ویزای اتحادیه ی شینگن

ویزای اتحادیه ی شینگن اتخاذ شده در هر یک از کشورهای عضو منطقه شینگن این امکان را فراهم می آورد تا از نظر اعتبار و محدودیت های دوره ای، در کل منطقه شینگن به سفر بپردازید.

ویزای اتحادیه ی شینگن(ویزای عادی)(USV)

ویزای اتحادیه ی شینگن مجوز یکی از کشورهای عضو منطقه شینگن جهت انتقال یا سکونت در یک سرزمین مورد نظر برای مدت معینی تا حداکثر 90 روز در هر دوره شش ماهه از تاریخ ورود است.
دارنده ویزای اتحادیه ی شینگن قادر به سفر به این کشورهاست: اتریش، بلژیک، جمهوری چک، دانمارک، استونی، فنلاند، فرانسه، آلمان، یونان، مجارستان، ایسلند، ایتالیا، لتونی، لیختن اشتاین، لیتوانی، لوکزامبورگ، مالت، هلند، نروژ، لهستان، پرتغال، اسلواکی، اسلوونی، اسپانیا، سوئد و سوئیس.

با توجه به هدف سفر ویزای اتحادیه ی شینگن برای همه دو دسته "A" و "C" اعمال می شود:

رده "A" مربوط به ویزای ترانزیت فرودگاهی است که به دارنده خود اجازه می دهد بدون ورود به منطقه شینگن از منطقه بین المللی فرودگاه کشور شینگن عبور کند. ویزای ترانزیت فرودگاهی برای شهروندانی که از یک کشور غیر شینگن به یک کشور غیر شینگن در حال سفر هستند جهت تغییر پرواز در فرودگاه کشور شینگن الزامی است.
دسته "C" به معنای ویزای كوتاه مدت است كه به دارنده خود اجازه می دهد بسته به اعتبار ویزا برای مدت معینی در یک محل سکونت داشته باشد. این دسته خاص، با توجه به هدف سفر را می توان به دسته های زیر تقسیم بندی نمود:
ویزای اتحادیه  ی شینگن تک ورودی
ویزای اتحادیه ی شینگن دو ورودی
ویزای اتحادیه ی شینگن چند ورودی

چه کسانی برای ورود به اروپا نیاز به ویزای شینگن دارند؟ | لی لی رز تراول

ویزای اتحادیه  ی شینگن تک ورودی

ویزای تک ورودی به دارنده خود اجازه می دهد تا در یک دوره زمانی معین، همانطور که در برچسب ویزا در گذرنامه درج شده است، فقط یک بار وارد منطقه شینگن شود.

ویزای اتحادیه ی شینگن دو ورودی

به طور کلی، ویزای دو ورودی مشابه ویزای تک ورودی است که در بالا توضیح داده شده است. تنها تفاوت بین ویزای تک ورودی و ویزای دو ورودی در این است که دومی این فرصت را به شما می دهد که پس از ترک، بار دیگر به منطقه شینگن برگردید.

ویزای اتحادیه ی شینگن چند ورودی

ویزای چند ورودی به صاحبش این امکان را می دهد که به محض اینکه قانون 90 تا 180 را نقض نکند، هر بار که می خواهد وارد منطقه شینگن شود.
با توجه به دفعات مسافرت به منطقه شینگن، می توانید یکی از انواع ویزای اتحادیه ی شینگن چند ورودی زیر را درخواست و اخذ کنید:
ویزای چند ورودی یک ساله اتحادیه ی شینگن
ویزای چند ورودی سه ساله اتحادیه ی شینگن
ویزای چند ورودی پنج ساله اتحادیه ی شینگن

ویزای چند ورودی یک ساله اتحادیه ی شینگن

در صورتی که مکرر به منطقه شینگن سفر می کنید، می توانید این ویزا را اخذ کنید، همچنین حداقل باید یک ویزای دو ورودی شینگن نیز در اختیارتان بوده باشد.
ویزای ورودی یک ساله این حق را برای شما فراهم می کند که هر زمان و هر چند بارکه می خواهید وارد منطقه شینگن شوید، مادامی که بیش از 90 روز بعد از ورود در منطقه اقامت نداشته باشید.

ویزای چند ورودی سه ساله اتحادیه ی شینگن

ویزای چند ورودی سه ساله این حق را به دارنده خود می دهد تا در مدت زمان سه سال وارد منطقه شینگن شود.
هنگامی که متقاضی ویزای چند ورودی سه ساله می شوید، باید شواهدی ارائه دهید که نشان می دهد مسافر مکرر حداقل یکی از کشورهای شینگن هستید.

ویزای چند ورودی پنج ساله اتحادیه ی شینگن

ویزای چند ورودی پنج ساله به افرادی اعطا می شود که سفر زیادی به منطقه شینگن بویژه برای تجارت انجام می دهند. این ویزا به شما اجازه می دهد در طی 5 سال در تعداد دفعات زیاد به 26 کشور اروپایی وارد شوید، به محض اینکه قانون 90 تا 180 روز را نقض نکنید. شما باید شواهدی را نشان دهید که چرا ویزا با اعتبار 5 سال برای شما ضروری است.

ویزای شینگن دارای اعتبار ارضی محدود(LTV)

این نوع ویزای شینگن این امکان را فراهم می کند که فقط در کشور شینگن که ویزا صادر شده، یا در برخی از کشورهای شینگن که هنگام درخواست ویزا به طور خاص ذکر شده است، سفر کنید. این ویزای شینگن در موارد بسیار خاص مانند دلیل انسانی یا تحت تعهدات بین المللی به عنوان استثناء صادر می شود. این ویزای شینگن برای افرادی که دارای سند مسافرتی معتبر نبوده ولی باید در هر شرایط اضطراری به منطقه شینگن سفر کنند، اعمال می شود.

ویزای شینگن ملی

ویزای شینگن ملی دسته "D" به برخی از افرادی که می خواهند در یکی از کشورهای شینگن تحصیل، کار یا اقامت دائم کنند، اعطا می شود. ویزای شینگن ملی می تواند ویزای تک ورودی باشد و به افرادی که نیاز به اقامت در کشور شینگن برای مدت معینی دارند، اعطا شود. از طرف دیگر ویزای شینگن ملی چند ورودی نیز برای افراد خاص اعطا می شود و به دارنده آن اجازه می دهد هر طور دلخواه خود به این کشور شینگن و همچنین در کل منطقه شینگن و بدون نیاز به ویزای اضافی سفر کند.
برای به دست آوردن ویزای شینگن ملی چند ورودی، باید معیارهای خاصی را رعایت کنید:
یک برنامه دانشجویی بین المللی برای مدت زمان تنها یک سال ویزا اعطا کرده باشد.
یک برنامه دانشجویی بین المللی که قرار است یک دوره کامل تحصیلی را در یکی از کشورهای شینگن آغاز کند. مجددا ویزا برای مدت یک سال با امکان تمدید آن صادر می شود.
یک کار آموزشی در یک موسسه یا مرکز تحقیقاتی در هر یک از کشورهای عضو شینگن، که برای شخص و اعضای خانواده نزدیک آن صادر می شود.
یک متخصصی که به دلیل تخصص خود در هر یک از کشورهای شینگن مسافرت می کند، یک ورزشکار، یک هنرمند یا هر متخصص دیگری که هدفش، به اشتراک گذاشتن تخصصش است.
موارد اضطراری همانند یک وضعیت پزشکی که مانع از ترک فرد از منطقه شینگن در یک بازه زمانی مشخص می شود.

انواع ویزای شینگن با توجه به اهداف سفر

وقتی متقاضی فرم درخواست ویزای شینگن را پر می کند، باید هدفش را از ورود مشخص سازد.  
ترانسفر فرودگاهی: برای افرادی است که بدون ورود به کشور شینگن باید از طریق منطقه بین المللی یک فرودگاه کشور شینگن تردد کنند.
ترانزیت: که بسیار شبیه به هدف مسافرتی بالا است. غالبا دریانوردان خارجی، که فقط باید برای دوره های بسیار کوتاه توقف کنند، این هدف از سفر را در فرم درخواست خود تایید کنند.
جهانگردی: یکی از معروف ترین اهداف سفر به منطقه شینگن. افرادی که برای گشت و گذار و موارد دیگر به سفر می پردازند، این هدف از سفر را در فرم درخواست انتخاب می کنند.
بازدید از خانواده یا دوستان: افرادی که دارای اعضای خانواده یا دوستان هستند که بطور قانونی در منطقه شینگن اقامت دارند، در صورت تمایل جهت بازدید از آنها می توانند برای این ویزا اقدام کنند. از برخی از شرایط خاص این ویزای شینگن دریافت دعوت نامه است.  
تجارت: بسیاری از افراد غالبا برای اهداف تجاری به کشورهای شینگن سفر می کنند.
دلایل پزشکی: اگر برای معالجه پزشکی سفر می کنید، باید«دلایل پزشکی» را در فرم درخواست انتخاب کنید. این ویزا بیماران را قادر می سازد ظرف مدت 180 روز مراقبت های پزشکی مورد نیاز خود را در هر کلینیک پزشکی دریافت کنند.
اهداف تحصیلی: دانش آموزان و دانشجویانی که مایل به شرکت در هر نوع موسسه آموزشی، از جمله دوره های دانشگاه، دوره های زبان و غیره هستند، برای مدت کوتاه تر از سه ماه، می توانند برای ویزای تحصیلی شینگن اقدام کنند.
خدمه فرهنگی، ورزشی و فیلم: ویزایی برای افرادی که مایل به سفر به اروپا به منظور شرکت در یک رویداد فرهنگی و ورزشی یا مذهبی هستند.

نکات کلیدی در مورد اعتبار ویزای شینگن

در حالی که، ویزای شینگن چند ورودی، به شما این امکان را می دهد 90 تا 180 روز در منطقه شینگن بمانید، اعتبار ویزای شینگن تک ورودی یا دو ورودی به سفارت بستگی دارد. سفارت تعداد روزهایی را كه مجاز به اقامت در هر یك از كشورهای شینگن هستید بعلاوه روز ورود و خروج تان را تعیین می کند.
نکته ی بسیار قابل توجه این است که بسیاری از افراد نمی دانند بین اعتبار ویزای شینگن و مدت زمان اقامت این ویزا تفاوتی وجود دارد و دچار سردرگمی می شوند.
مدت اقامت: حداکثر روزهایی است که مجاز به ماندن در منطقه شینگن هستید. اولین روزی که وارد کشور مقصد می شوید، حتی اگر فقط چند دقیقه قبل از نیمه شب وارد شوید، به عنوان «روز اول» شمرده می شود. در حالی که «روز گذشته» روزی که شینگن را ترک می کنید، شمرده می شود، حتی اگر فقط چند دقیقه بعد از نیمه شب باشد.
اعتبار ویزا: مدت زمانی است که می توانید از ویزای شینگن خود برای ورود و اقامت در منطقه شینگن استفاده کنید.
مثال: مدت اقامت ویزای شما 10 روز است، در حالی که اعتبار ویزای شینگن شما از 1 ژانویه تا 20 ژانویه است. در این حالت، شما می توانید در هر زمان و در این دوره وارد منطقه شینگن شوید. شما می توانید در 3 ژانویه وارد شوید و در 12 ژانویه ترک کنید. از طرف دیگر ، اگر 15 ژانویه وارد شوید، با وجود عدم گذراندن تعداد روزهایی که مجاز به اقامت خود بودید، مجبور خواهید بود تا 20 ژانویه را ترک کنید.
از طرف دیگر، در صورت داشتن ویزای شینگن دو ورودی، ویزای معتبر از اول ژانویه تا اول مارس و مدت زمان ماندن 10 روز، در این مدت می توانید دو بار وارد منطقه شینگن شوید. شما مجاز به ماندن بیش از 10 روز در هر دو سفر نیستید. اگر در سفر اول 7 روز بمانید، در سفر دوم می توانید حداکثر سه روز بمانید. اگر فقط یک سفر داشته باشید و 10 روز را در هر یک از کشورهای عضو بگذرانید، حق ورود به کشور را ندارید با وجود این واقعیت که ویزا هنوز اعتبار دارد.
مطابق ویزای شینگن چند ورودی، اگر به عنوان مثال ویزای سه ساله ای داشته باشید، که تاریخ اعتبار آن از 15 ژانویه 2018 شروع می شود، پس از ورود به آنجا و ورود به شینگن مجاز خواهید بود هر زمان که می خواهید تا 15 ژانویه سال 2021 اقامت داشته باشید.

90 تا180 قانون ویزای شینگن

نکته دیگری که در آن بیشتر دارندگان ویزای شینگن با ورود سردرگم می شوند و همچنین اتباع کشورهایی که مجاز به ورود بدون ویزای شینگن هستند. اکثر افراد فکر می کنند که دوره 180 روزه از روزی که ویزای شما معتبر است شروع می شود، که صحیح نیست.
در واقع، دوره 180 روزه در حال چرخش است. بنابراین، هر زمان که مایل به ورود به شینگن باشید، فقط باید 180 روز گذشته را به عقب بشمارید و ببینید که آیا در طول آن مدت بیش از 90 روز در شینگن حضور داشته اید یا خیر.

تمدید ویزای شینگن

جهت تمدید ویزای کوتاه مدت شینگن، پارلمان اروپا و شورای (EC) براساس قانون شماره 810/2009 مورخ 13 ژوئیه 2009 کد جامع برای ویزاهای مجاز ایجاد کرده است(مجله قوانین اتحادیه اروپا از 2009 L243 / 1). با این حال، در صورت عدم دلیل قطعی و جدی، شانس بسیار کمی برای دریافت آن خواهید داشت.
طبق سیاست ویزای شینگن، دلایل قابل قبول برای تمدید ویزای کوتاه مدت شینگن فقط موارد زیر است:
تاخیر در ورود
دلایل انسان دوستانه
دلایل اجباری
دلایل مهم شخصی


سوالات متداول

شینگن چیست؟
شینگن به منطقه بدون گذرنامه اتحادیه اروپا اشاره دارد که بیشتر کشورهای اروپایی را در بر می گیرد. این منطقه بزرگترین منطقه مسافرتی رایگان در جهان است.
ویزای شینگن چیست؟
ویزای شینگن ویزای اقامت کوتاه مدتی است که به شخص اجازه می دهد به سفر در هر یک از اعضای منطقه ی شینگن بپردازد به طوری که در هر منطقه می تواند تا 90 روز برای اهداف گردشگری یا تجارتی اقامت داشته باشد. ویزای شینگن رایج ترین ویزا برای اروپا است. دارنده ی ویزای شینگن قادر است وارد اروپا شود، آزادانه در داخل سفر کند و از هر یک از کشورهای عضو شینگن منطقه را ترک کند. هیچ کنترل مرزی در منطقه شینگن وجود ندارد. اما اگر قصد دارید بیش از 90 روز در یکی از کشورهای عضو شینگن تحصیل، کار یا زندگی کنید، باید ویزای ملی آن کشور اروپایی را درخواست کنید و نه ویزای شینگن.
چه کسانی برای ورود به اروپا نیاز به ویزای شینگن دارند؟
کلیه اتباع کشورهای جهان سوم که هنوز با کشورهای عضو شینگن به توافق برای آزادسازی ویزا نرسیده اند، باید قبل از ورود به اروپا ویزا بگیرند.
شهروندان کدام کشورها به ویزای ترانسفر فرودگاهی احتیاج دارند؟
کشورهایی هستند که شهروندان آنها برای تغییر هواپیما در فرودگاه کشور عضو شینگن نیز به ویزای ترانسفر فرودگاهی نیاز دارند. لیست کشورهایی که مشمول ویزای ترانسفر فرودگاهی در منطقه شینگن هستند به شرح زیر است: •افغانستان •بنگلادش •کنگو اریتره •اتیوپی •غنا •ایران •عراق •نیجریه •پاکستان •سومالی •سریلانکا اما در مورد ویزای ترانسفر فرودگاهی برای افراد خاص استثناهایی وجود دارد. در صورت شرایط ذیل، اتباع کشورهای فوق الزامی به اخذ ویزای ترانسفر فرودگاهی ندارند: اگر شخص دارای مجوز اقامت کوتاه یا طولانی مدت از یک کشور عضو شینگن باشد.