آنچه که شهروندان ایرانی درباره ی اخذ ویزای کانادا باید بدانند؟

کانادا از جمله کشورهایی است که در بین ایرانیان برای زندگی و کار و تحصیل از محبوبیت بالایی برخوردار است. این کشور همچنین یکی از مقصدهای برتر گردشگری در بین جهانیان بخصوص ایرانیان محسوب می شود. در سال های اخیر از سوی دولت کشور کانادا قوانین بسیار سختی جهت عبور و مرور خارجیان به داخل مرزهای این کشور صورت گرفته است تا مسئله امنیت کاملا برقرار شده و شهروندان داخل این کشور از استانداردهای زندگی بالایی برخوردار باشند.
حائز اهمیت است که در طی یک سال اخیر روابط بین ایران و کانادا یک طرفه و یک جانبه شده و در نتیجه سفارت این کشور در ایران تعطیل گشته است. در نتیجه روند دریافت ویزای کانادا برای شهروندان ایرانی با مشکل روبرو شده و البته هنوز جای امید برای برقراری روابط موجود است. بهرحال در زمان تعلیق سفارت کانادا در تهران برای دریافت ویزای کانادا، ایرانیان می توانند به سفارت کشورهای همسایه از قبیل دبی، ترکیه، ارمنستان و یا کشورهای دیگر جهت دریافت ویزای کانادا مراجعه نموده و اقدام به درخواست ویزا کنند.
جهت دریافت ویزای کانادا اگر برای شخص شما مقدور نباشد می توانید از نمایندگان قابل قبول قانونی جهت اقدام به صدور ویزای کانادا استفاده کنید. در این حالت تمامی رفع مراحل دریافت ویزا برعهده وکلا خواهد بود.

آشنایی با اطلاعات کلی روند و شرایط دریافت ویزای کانادا

سفارت کانادا در کشورهای همسایه خدماتی در زمینه دریافت ویزای توریستی، تحصیلی، اقامت دائم و ترانزیت فرودگاهی و کار ارائه می دهد. البته مرحله اول روند دریافت ویزای کانادا آسان است بدین معنی که برای درخواست ویزای کانادا می توانید به صورت آنلاین اقدام کنید و برای انجام مراحل بعدی از قبیل مصاحبه یا انگشت انگاری به مراکز سفارتی موجود در کشورهای همسایه مراجعه کنید.
در هنگام ثبت نام در وب سایت سفارت کانادا مناسب ترین زمان جهت تحویل حضوری مدارک و حضور در جلسه مصاحبه از سمت شما و سفارت مشخص می شود. قابل توجه است که جهت صدور ویزای کانادا نیاز به ارائه اثر انگشت از سمت شخص متقاضی می باشد. جهت بررسی درخواست ویزای کانادا حدود دو ماه زمان لازم بوده و سپس نتیجه پذیرش یا ریجکت از طریق ایمیل به اطلاع متقاضی خواهد رسید. 

آنچه که شهروندان ایرانی درباره ی اخذ ویزای کانادا باید بدانند؟  | لی لی رز تراول

انواع ویزای کوتاه مدت و بلند مدت کانادا

ویزای کانادا از نوع توریستی: کسانی که قصد گردش و بازدید از این کشور و جاذبه های طبیعی و فرهنگی آن را دارند، نیاز به دریافت این ویزا دارند. با دریافت این ویزا فرد اجازه حضور در این کشور به مدت 6 ماه(صد و هشتاد روز) را دارد. این ویزا در دو شکل ویزای یکبار ورود و ویزای چند بار ورود صادر می شود که در نوع دومی می توانید در این بازه زمانی شش ماه چند بار وارد این کشور شده و خارج شوید.
ویزای کانادا از نوع تحصیلی: کسانی که قصد اقامت طولانی مدت جهت تحصیل در کلیه مدارس یا دانشگاه ها یا موسسات آمورش عالی این کشور را دارند، نیاز به تهیه این ویزا را دارند. این ویزا در اشکال ویزای دانشجویی، آموزشی و یا فرصت مطالعاتی صادر شده و البته قابلیت صدور برای همراهان نزدیک(همسر و فرزندان) فرد متقاضی در این نوع ویزا وجود دارد.  
ویزای کانادا اقامتی: جهت اقامت موقت و اقامت دائم ویزای مخصوص به خود وجود دارد. از جمله ویزای کانادا از نوع اقامت دائم ویزای کار کانادا است. این نوع سالانه برای هزاران فرد طالب کار در این کشور با ملیت های گوناگون صادر می شود. از جمله ویزاهای اقامت کوتاه مدت ویزای ترانزیت فرودگاهی است. قابل ذکر است شهروندان ایرانی جهت عبور و مرور از فرودگاه های کشور کانادا نیاز به دریافت ویزای ترانزیت فرودگاهی دارند. در صورت اقامت کمتر از 48 ساعت در داخل خاک کشور کانادا نیاز به اخذ ویزای ترانزیت فرودگاهی است.

اساسی ترین شرایط مورد نیاز برای اخذ ویزای کانادا مخصوص شهروندان ایرانی

تمامی ایرانیان جهت سفر به کشور کانادا باید از اطلاعات زیر آگاهی کامل داشته و تمامی اسناد پشتیبان را تهیه کرده تا بتوانند به راحتی به سوالات افسران مرزی پاسخ داده و وارد خاک این کشور شوند. در صورت نقص و یا تقلب در ارائه اطلاعات زیر ماموران مرزی برخوردهای شدیدی با شما خواهند داشت.
1.اثبات بازگشت به کشور ایران بعد از اتمام زمان ویزای کانادا صادر شده
2.اثبات نوع تامین هزینه های مورد نظر در سفر در طی این کشور یا در کشورهای اطراف(ارائه اسناد بانکی مورد نیاز)
3.تعهدات مربوط به ایجاد مرخصی های لازم در طی سفر در کانادا(در صورت اشتغال بودن مرخصی از کارفرما همراه با مهر تایید/ در صورت محصل بودن اجازه مرخصی از سازمان آموزشی مربوطه لازم است)
4.اثبات این موضوع که سفر شما تهدیدی برای امنیت و سلامت عمومی شهروندان کانادایی محسوب نمی شود.
5.اثبات عدم سابقه کیفری در طی سفرهای گذشته یا در طی زندگی در کشور موطن خویش
6.تهیه سند بیمه نامه مسافرتی و ارائه آن به افسر مهاجرتی
7.در صورت خواستار سایر مدارک پشتیبان از سوی ماموران مرزی، بایستی متقاضی پاسخگو باشد.
کلیه اسناد عمومی مورد نیاز جهت درخواست ویزای کانادا مخصوص ایرانیان
گذرنامه جدید به همراه گذرنامه های منقضی شده
اصل شناسنامه به همراه کپی از تمامی صفحات
در صورت سفر به همراه همسرتان باید سند ازدواج ترجمه شده و ارائه گردد
فرم درخواست ویزای کانادا به طور کامل پر شده و امضا گردد
فرم اطلاعات خانوادگی در صورت سفر به دلایل بازدید از اقوام و بستگان تکمیل گردد
پیوست یک قطعه عکس با زمینه سفید و در سایز استاندارد
ارائه اسناد مالکیت شخصی در صورت وجود(مدرک ترجمه شده مورد نیاز است)
ارائه اسناد شغلی در صورت اشتغال در هرگونه سازمانی یا ارائه جواز کسب(مدرک ترجمه شده مورد نیاز است)
ارائه گردش حساب بانکی سه ماه اخیر و میزان حقوق ماهیانه در صورت اشتغال در سازمان های خصوصی و عمومی
در صورت وجود دعوتنامه، ارائه آن به همراه اطلاعات هویتی و مالی فرد دعوت کننده(اطلاعات مالی در صورت تقبل هزینه سفر متقاضی مورد نیاز است)
کارت بلیط پرواز رفت و برگشت به کانادا
وجود رضایت نامه کتبی از طرف والدین در صورت سفر افراد زیر 18 سال به تنهایی
در صورت درخواست ویزای کانادا از نوع توریستی نیازی به ارائه انجام اسناد معاینات پزشکی نیست. حتی اگر سابقا چند بار به کانادا سفر کرده باشید.
کلیه اسناد باید به زبان انگلیسی ترجمه شوند.
هزینه ی اخذ ویزای کانادا به همراه انجام انگشت نگاری در سفارت قابل دریافت است. قابل ذکر است در موقع تکمیل فرم آنلاین، هزینه ویزای کانادا بایستی بطور اینترنتی پرداخت شود.
ریجکت ویزای کانادا در هر زمانی و برای هر کسی می تواند نا امید کننده ترین اتفاق ممکن باشد زیرا می تواند برنامه های سفر، برنامه های کاری یا حتی یک زندگی جدید را خراب کند. اما نگران نباشید، پس از رد یا ریجکت ویزای کانادا چند قدم وجود دارد که پذیرش دوباره ویزا را ممکن می سازد، پس هیچ وقت نا امید نباشید. برخلاف تصور بسیاری از افراد، دلایل رد یا ریجکت درخواست ویزای کانادا در نامه ارسالی توسط سفارت ذکر نمی شود و اقدام مجدد برای دریافت ویزا یا اعتراض به تصمیم گرفته شده، تا حد زیادی به خود متقاضی و اطمینان او نسبت به دریافت ویزای کانادا دارد. دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است موجب رد یا ریجکت درخواست ویزای کانادا را بر اساس شرایط منحصر به فرد هر نوع ویزا شود. 

آنچه که شهروندان ایرانی درباره ی اخذ ویزای کانادا باید بدانند؟  | لی لی رز تراول

مهم ترین دلایل ریجکت ویزای کانادا:

عدم ارائه اسناد پشتیبان مناسب و دقیق
عدم نمایش منابع مالی کافی برای تأمین هزینه سفر و اقامت خود در کانادا
عدم رعایت استانداردهای امنیتی بین المللی، مانند مواردی که متقاضی سابقه کیفری داشته باشد
عدم رعایت استانداردهای بهداشتی
افسر ویزا در مورد قصد یا هدف از سفر متقاضی یا درخواست وی، شک و تردید دارد.
ممکن است فاکتورهای دیگری نیز وجود داشته باشد که منجر به عدم پذیرش ویزای کانادا شود، اما بسیاری از آنها در مجموعه موارد ذکر شده قرار می گیرند. اگر درخواست شما ریجکت شد، ممکن است واجد شرایط درخواست تجدید نظر برای صدور مجدد ویزا باشید. در صورت درخواست تجدیدنظر، شما نمی توانید انتظار داشته باشید که افسر ویزا یا مقامات سفارتخانه درخواست ویزای موقت را در هر صورتی قبول کنند. بهترین گزینه برای شما این است که با درخواست جدید و بهبود شرایط خود مجددا برای ویزای کانادا اقدام کنید. در ادامه گام های لازم جهت جلوگیری از ریجکت ویزای درخواستی برای کشور کانادا ارائه می گردد. با ما همراه باشید.  
اجتناب از ریجکت ویزای کانادا
نامه رفیوز ارسالی سرنخ ها و اطلاعات مهم در مورد دلایل رد یا ریجکت درخواست ویزای کانادا را در اختیار متقاضی قرار می دهد. آن را با دقت بخوانید و به هرگونه اطلاعاتی که می توانید به بهبود شرایط شما برای در خواست مجدد کمک کند، توجه کنید. همچنین می توانید در هنگام بررسی درخواست خود به یادداشت هایی که افسر ویزا برای شما نوشته است، توجه کنید؛ این کار ممکن است به شما کمک کند تا نگرانی های مربوط به ریجکت مجدد درخواست ویزای خود را برطرف کنید.
بهتر است بدانید که این امکان نیز وجود دارد که درخواست جدیدی با هدف دیگری از سفر به کانادا با وجود همین شرایط مورد پذیرش قرار بگیرد
گزینه اول: اقدام به نگارش و ارائه درخواست تجدید نظر کنید
بسته به درخواست ویزای کانادا و نامه رفیوز ارسالی، ایده خوبی است که شانس خود را برای تجدید نظر امتحان کنید و نامه را یا به IAD (بخش داوری مهاجرت) یا دادگاه فدرال کانادا ارسال کنید. البته توجه داشته باشید که این درخواست تجدید نظر فقط در یک بازه زمانی خاص معتبر است و باید سریعا ارسال شود. اگر این مورد در مورد شما صدق کند و برای انجام اینکار زمان لازم را دارید، شاید ایده خوبی باشد بر روی کمک وکلای متخصص در برنامه های ویزای کانادا، به منظور افزایش شانس تأیید و پذیرش درخواست خود حساب کنید.
گزینه دوم: درخواست مجدد ویزای کانادا
پس از رد ویزای کانادا، متقاضیان باید نسبت به رویه های خاصی که برای ثبت درخواست جدید توصیه می شود، آگاه باشند. این مراحل را بدانید و حتما آنها را با دقت دنبال کنید تا بار دوم در درخواست ویزا مشکلی ایجاد نشود. روند درخواست مجدد ویزای کانادا بسته به نوع ویزای مورد نیاز شما متفاوت خواهد بود.

دلایل ریجکت ویزای کانادا دانشجویی

دلایل ریجکت درخواست ویزای کانادا از نوع دانشجویی اغلب مشابه دلایل ریجکت سایر انواع درخواست ها می باشد:
عدم اثبات منابع مالی کافی جهت درخواست ویزای کانادا
اثبات قصد ترک پس از پایان مهلت ویزای کانادا
اسناد مسافرتی یا هویتی مشکوک جهت درخواست ویزای کانادا
عمده ترین دلیل ریجکت ویزای کانادا از نوع دانشجویی این است که هدف از سفر شما ممکن است انتخاب سند سفر شما یا نامه قبولی شما را زیر سوال ببرد. اگر افسر ویزایی که پرونده شما را بررسی کرده است هیچ ارتباطی بین برنامه تحصیلی انتخابی شما و سابقه تحصیلی یا کاری شما نیابد، ممکن است تمایل به رد یا ریجکت ویزای درخواستی شما داشته باشد. برای برطرف کردن این نوع مشکل، شما باید در اظهارنامه شخصی خود دلایل انتخاب برنامه خاص مطالعاتی را روشن سازید.
تغییر در درخواست ویزای دانشجویی کانادایی پس از ریجکت ویزای درخواستی
اگر درخواست ویزای دانشجویی کرده اید، احتمالا می دانید که برای این کار باید در یک موسسه آموزشی کانادایی پذیرفته شده باشید. شما باید بعنوان بخشی از درخواست خود، نامه پذیرش را ارائه دهید. اگر مأمور ویزا شک کند که نامه پذیرش شما اصل نیست یا اینکه شما واقعا تمام الزامات درخواست را برآورده نکرده اید، ممکن است درخواست شما را رد کند. برای جلوگیری از مسئله ای از این دست در درخواست مجدد خود، مستندات را مرور کنید و مطمئن شوید که همه اسناد واضح و قابل فهم هستند. همچنین ممکن است بخواهید مستندات حمایتی دیگری ارائه دهید. علاوه بر این، اطمینان حاصل کنید که مؤسسه مورد پذیرش شما معتبر است و در لیست موسسات یادگیری تعیین شده در کانادا قرار دارد.
آنچه که شهروندان ایرانی درباره ی اخذ ویزای کانادا باید بدانند؟  | لی لی رز تراول

میزان شانس دریافت ویزای دانشجویی کانادا پس از ریجکت

بستگی به دلایل رد درخواست ویزای تحصیل در کانادا، نامه ریجکت اطلاعات بسیار ارزشمندی دارد که دلایل رد درخواست شما را توضیح می دهد. آن را با دقت بخوانید و از اطلاعاتی که می توانید بعدا برای تقویت پرونده درخواست مجدد خود استفاده کنید، یادداشت بردارید.
پس از ریجکت ویزای کانادا، متقاضیان باید از رویه های خاصی که برای ثبت درخواست جدید توصیه می شود، آگاه باشند. این مراحل را بدانید و حتما آنها را با دقت دنبال کنید تا بار دوم مشکلی ایجاد نشود.
در کل، اگر دلیل ریجکت، اشتباه در درخواست شما باشد، می توانید با انجام اصلاحات مناسب مشکل را برطرف کنید. اطلاعات ارائه شده را بررسی کنید و داده ها یا سند پشتیبان مورد نیاز را تهیه کنید.
دلایل ریجکت ویزای کانادا از نوع کاری
در مورد ویزای کاری کانادا، متداول ترین دلایل ریجکت در ادامه ذکر شده است. بهتر است بدانید مهمترین نکته در رابطه با ویزاهای کاری کانادا تمایز بین رفیوز و بازگشت است.
امتناع در نتیجه عدم اثبات مالی
عدم اثبات قصد سفر کاری  
عدم ارائه اسناد پشتیبان
عدم رعایت استانداردهای بهداشتی، امنیتی یا کیفری
از طرف دیگر، بازگشت ممکن است در نتیجه پر شدن سهمیه مورد نظر برای درخواست ویزای کانادا از نوع کاری یا ارائه ناقص یا نادرست اسناد موجود باشد. اگر در برنامه ای که برای آن درخواست کرده اید، سهمیه متقاضیان پذیرفته شده تکمیل شده باشد، متأسفانه قادر به پذیرش در آن درخواست را نخواهید بود. با این حال، اگر درخواست شما به دلیل ناقص بودن یا از بین رفتن اطلاعات برگردانده شده است، می توانید به راحتی این اشتباهات را اصلاح کرده و دوباره ارسال کنید.

دلایل ریجکت ویزای کانادا از نوع توریستی

در صورت ریجکت ویزای توریستی کانادا، مثل همیشه دلایل ریجکت را بررسی کرده، همه اشتباهات را تصحیح کرده و اطلاعات اضافی را جهت درخواست مجدد ارائه دهید. اگر مطمئن هستید که نقصی در درخواست اولیه شما وجود ندارد و افسر ویزا مرتکب اشتباه شده است، ممکن است واجد شرایط تجدید نظر شوید. در چنین مواردی، مشورت با یک وکیل مهاجرت مجرب سازنده خواهد بود.  
قبل از درخواست مجدد ویزای کانادا از رفع کلیه نواقص موجود مطمئن شوید
در هر صورت، اگر دلیل ریجکت، اشتباه در درخواست شما باشد، می توانید با انجام اصلاحات مناسب، مشکل را برطرف سازید. اطلاعات ارائه شده را بررسی کنید و داده ها یا اسناد پشتیبان مورد نیاز را تهیه کنید. هنگام انجام این کار، اطمینان حاصل کنید که چرا این اطلاعات جدید در اولین درخواست شما قرار داده نشده است.
برای تحصیل در کانادا، بایستی ابتدا مجوز تحصیل در کانادا یا ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید. این مجوز معروف به ویزای دانشجویی کانادایی برای مدت اقامت شما در کشور کانادا الزامی است. اگر دوره یا برنامه تحصیلی شما شش ماه یا کمتر طول بکشد، نیازی به اجازه تحصیل در کانادا یا ویزای تحصیلی کانادا ندارید. با این وجود، ممکن است ایده خوبی باشد که قبل از آمدن به کانادا، درخواست مجوز کنید- در غیر این صورت اگر تصمیم بگیرید که می خواهید تحصیلات خود را در قالب برنامه دیگری در کشور دیگری ادامه دهید، باید پس از مدت اقامت مجاز این کشور را ترک کنید.  
اگر ویزای تحصیلی کانادا را دریافت نمودید، می توانید در صورت تصمیم به ادامه تحصیل، اقدام به تمدید آن از داخل کانادا کنید. برای دانشجویان تمام وقت که در یک موسسه آموزش عالی معتبر ثبت نام کرده اند، اجازه تحصیل یا همان ویزای تحصیلی کانادا به شما امکان می دهد که به طور پاره وقت در دانشگاه کار کنید. همچنین ممکن است شما بتوانید در خارج از دانشگاه به عنوان یک همکار یا کارآموز کار کنید، حتی در صورت یافتن شغل مناسب در کانادا می توانید اقامت دائم داشته باشید یا بعد از فارغ التحصیلی کار مناسبی را پیدا کنید.

روند درخواست ویزای تحصیلی کانادا

شما می توانید برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا یا بصورت آنلاین یا از طریق درخواست حضوری، می توانید از طریق وب سایت تابعیت و مهاجرت کانادا (CIC) اقدام نمایید. برنامه های کاغذی معمولا دو برابر بیشتر طول کشیده و زمان می برند، این در حالی است که همیشه توصیه می شود که زمان پردازش را به خوبی بررسی کنید. برای درخواست آنلاین، به کارت اعتباری و امکان ایجاد نسخه الکترونیکی اسناد پشتیبانی خود(به عنوان مثال با استفاده از یک اسکنر یا دوربین) نیاز دارید. دفتر ویزا در کشور شما دستورالعمل خاصی راجع به مدارکی که باید تهیه کنید ارائه می کند. این موضوع بسته به موقعیت مکانی شما متفاوت است. در صورت نیاز به کمک، می توانید از نزدیکترین مرکز درخواست ویزا (VAC) خود کمک بگیرید.

مراحل دریافت ویزای تحصیلی کانادا به شرح زیر است:

ابتدا باید یک نامه پذیرفته شده استاندارد را از یک ارائه دهنده آموزش عالی شناخته شده دریافت کنید. دانشجویانی که در کبک تحصیل می کنند باید از دولت کبک نیز مجوز قبولی موسوم به CAQ را دریافت نمایند. شما باید این نامه را قبل از مجاز شدن درخواست ویزای تحصیلی کانادا کسب کنید. شما می توانید این کار را بصورت آنلاین و با چاپ فرم درخواست از دانشگاه خود دریافت کنید که در این زمینه نیز مشاوره خواهد داشت.
مرحله بعدی دریافت بسته درخواست ویزای تحصیلی کانادا، از طریق وب سایت CIC یا با تماس با دفتر ویزای محلی شما، یا سفارت کانادا یا کنسولگری در کشور شما است. همچنین اگر از یک کشور مشخص اقدام کرده باشید، ممکن است نیاز به دریافت اجازه اقامت موقت داشته باشید.
برای به دست آوردن بسته درخواست ویزای تحصیلی کانادا، باید به وب سایت CIC به چند سؤال درباره خود پاسخ دهید. این سؤالات مشخص خواهد کرد که آیا شما مجاز به درخواست آنلاین برای اجازه دانشجویی کانادایی هستید یا خیر و اینکه چه مدارکی را بایستی ارائه دهید.
در صورت واجد شرایط بودن برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا، یک لیست چک شخصی، به مدت 60 روز معتبر دریافت خواهید کرد که برای ارسال درخواست خود به صورت آنلاین به آن نیاز دارید. اطمینان حاصل کنید که برای مرجع بعدی، صفحه حاوی کد خود را چاپ کنید. این صفحه همچنین شامل یک راهنمای برنامه، میزان شهریه تخمین زده شده، لیستی از اسنادی که باید با درخواست ویزای تحصیلی کانادا ارسال کنید و دستورالعمل های مراحل بعدی را برای ویزای تحصیلی کانادا را شامل می شود.
هنگامی که شما آماده ارائه درخواست ویزای تحصیلی کانادا خود هستید، یک حساب MyCIC ایجاد کنید، در آنجا کد شخصی خود را وارد کنید. سپس چک لیست اسناد شخصی خود را دریافت می کنید که به شما امکان می دهد مدارک خود را به CIC بارگذاری و ارسال کنید. برای این کار به چاپگر یا اسکنر احتیاج دارید.
پس از آماده شدن مدارک و فرم درخواست ویزای تحصیلی کانادا و پرداخت هزینه های خود، می توانید درخواست تکمیل شده خود را به CIC ارسال کنید.
برخی متقاضیان ممکن است مجبور شوند در دفتر ویزای محلی خود برای مصاحبه حضور یابند.

شرایط اضافی ویزای تحصیلی کانادا

برخی یا همه موارد زیر برای ویزای تحصیلی کانادا و برای دانشجویان ممکن است اعمال شوند:
متقاضیان اروپایی، خاورمیانه یا آفریقا ممکن است نیاز به تهیه  داده های بیومتریک(عکس و اثر انگشت) داشته باشند.
همچنین ممکن است برخی متقاضیان قبل از ارائه درخواست خود نیاز به معاینه پزشکی و / یا بازرسی پلیس داشته باشند. اگر سابقه کیفری داشته باشید، نمی توانید ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنید - ممکن است از شما خواسته شود که گواهی ترخیص پلیس را به عنوان اثبات ارائه کنید.
هر متقاضی باید اثبات کند یک گذرنامه معتبر دارد که به شما امکان می دهد پس از اتمام دوره خود، به کشور مبدا خود برخواهد گشت. دو عکس در اندازه گذرنامه نیز لازم است که نام و تاریخ تولد شما بایستی در پشت آنها نوشته شده باشد.
شرایط ویزای تحصیلی کانادا شامل اثبات بودجه برای حمایت از خود در طول دوران تحصیل می باشد. در حال حاضر این مبلغ ده هزار دلار کانادا(7650 دلار آمریکا) در نظر گرفته شده و برای هر سال از اقامت بایستی شما11000 دلار کانادا یا 8400  دلار آمریکا را به اضافه شهریه خود در نظر بگیرید. همچنین باید مطمئن شوید که پول کافی برای پرداخت هزینه حمل و نقل برای بازگشت به خانه دارید.
برای اثبات این پول، می توانید هرکدام از اسناد زیر را ارائه دهید: صورت های بانکی، شواهدی از حساب کانادایی به نام خود در صورت انتقال این پول، پیش نویس بانکی به ارز تبدیل شده، اثبات پرداخت شهریه و هزینه های اقامت، در صورت داشتن بورس تحصیلی نامه ای از شخص یا مؤسسه ای که به شما پول ارائه می دهد، یا اثبات بودجه پرداخت شده از داخل کانادا باید ارائه گردد. در صورت دریافت اسکولارشیپ های از طرف دولت کانادا بایستی نامه های پذیرش قانونی از سمت این کشور به سفارت برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا ارسال گردد. بسیاری از این بورسیه ها هزینه و تاریخ بلیط های پرواز رفت و برگشت را به دانشجو ارائه می دهند.

درخواست ویزای تحصیلی کانادا از طریق جریان مستقیم دانشجویی

کشور کانادا اخیرا جریان مستقیم دانشجویی را جهت صدور ویزای تحصیلی کانادا معرفی کرده است که دانشجویان چینی، هند، فیلیپین یا ویتنام می توانند برای سریعتر گرفتن مجوز تحصیل از آنها درخواست کنند. الزامات مجوز تحصیل مشابه است، اگرچه شرایط سخت افزاری برای زبان وجود دارد - شما باید حداقل نمره IELTS 6 یا 7 و مدرک Niveaux the Compétence Linguistique Canadiens برای زبان فرانسوی را داشته باشید، یا از یک برنامه درسی کانادایی فارغ التحصیل شوید. اگر الزامات مربوط به جریان مستقیم دانشجویی را برآورده نسازید و یا مدارک زبان را ارائه ندهید در خواست ویزای تحصیلی کانادا سریعتر پردازش نخواهد شد.
لازم به ذکر است در سال های اخیر بسیاری از دانشجویان ایرانی در رشته های هنر، علوم اجتماعی، عاوم پایه و مهندسی موفق به اخذ بورس های تحصیلی رایگان از طرف دولت کشور کانادا و یا از طرف دانشگاه های معتبر شده اند. روند صدور ویزای تحصیلی کانادا برای اینگونه دانشجویان براحتی در سفارت کانادا در تهران صورت می گیرد و پروازهای آن ها براحتی انجام می شود. اما برای کسب چنین بورسیه هایی داشتن پیشینه علمی مناسب در کنار مدارک زبان قابل قبول از الزامات است.

مراحل بعدی پس از اخذ ویزای تحصیلی کانادا

هنگامی که درخواست ویزای تحصیلی کانادا تأیید شد، نامه معرفی را دریافت می کنید. این نامه برای دانشجویان کشورهایی که به مجوز سفر الکترونیکی (eTA) و یا ویزای اقامت موقت نیاز دارند، صادر می شوند. در صورت لزوم در هنگام صدور ویزای تحصیلی کانادا ETA به گذرنامه شما پیوست می شود. این موضوع مهم است که هنگام سفر از همان گذرنامه ارائه شده برای درخواست مجوز تحصیل خود استفاده کنید. ETA  به مدت پنج سال یا تا زمان انقضا گذرنامه شما معتبر خواهد بود.
این مدارک شرح داده شده را به همراه گذرنامه خود، اثبات دارایی مالی و نامه پذیرش خود (و سایر مدارکی که به شما توصیه شده است) را به آژانس خدمات مرزی کانادا (CBSA) در کانادا ارائه دهید، که پس از آن مجوز تحصیل کانادا یا همان ویزای تحصیلی کانادا برای شما صادر شود و به شما امکان دسترسی به کانادا داده شود.
در حالی که در کانادا تحصیل می کنید می توانید همزمان کار کنید
اگر می خواهید در هنگام تحصیل در کانادا شغل پاره وقت برای کمک به خود داشته باشید، می توانید حدود 20 ساعت برای کار در کنار ترم های دانشگاه صرف کنید. همچنین می توانید شغل تمام وقت در هنگام استراحت مانند زمستان یا تعطیلات تابستانی، بدون نیاز به مجوز کارداشته باشید.
برای واجد شرایط بودن، بایستی:
اجازه تحصیل معتبر(ویزای تحصیلی کانادا) داشته باشید
یک دانشجوی تمام وقت باشید
در یک موسسه یادگیری تعیین شده در سطح متوسطه یا در یک برنامه حرفه ای در سطح متوسطه ثبت نام کنید
در یک برنامه آموزشی آکادمیک یا حرفه ای تحصیل کنید که منجر به ارائه یک مدرک، دیپلم یا گواهی شود که مدت آن حداقل شش ماه باشد.
همچنین برای کار در کانادا یا دریافت مزایا و خدمات از برنامه های دولتی، به یک شماره بیمه اجتماعی (SIN) از خدمات کانادا نیز نیاز دارید.
مجوز تحصیل شما 90 روز پس از اتمام برنامه تحصیلی تان نامعتبر خواهد بود، بنابراین اگر می خواهید بعد از تحصیل در کانادا بمانید و به دنبال کار باشید، باید مجوز کار بعد از فارغ التحصیلی را کسب کنید. این مجوز برای سه سال معتبر است.

سوالات متداول

آنچه که شهروندان ایرانی درباره ی اخذ ویزای کانادا باید بدانند؟
کانادا از جمله کشورهایی است که در بین ایرانیان برای زندگی و کار و تحصیل از محبوبیت بالایی برخوردار است. این کشور همچنین یکی از مقصدهای برتر گردشگری در بین جهانیان بخصوص ایرانیان محسوب می شود. در سال های اخیر از سوی دولت کشور کانادا قوانین بسیار سختی جهت عبور و مرور خارجیان به داخل مرزهای این کشور صورت گرفته است تا مسئله امنیت کاملا برقرار شده و شهروندان داخل این کشور از استانداردهای زندگی بالایی برخوردار باشند. حائز اهمیت است که در طی یک سال اخیر روابط بین ایران و کانادا یک طرفه و یک جانبه شده و در نتیجه سفارت این کشور در ایران تعطیل گشته است. در نتیجه روند دریافت ویزای کانادا برای شهروندان ایرانی با مشکل روبرو شده و البته هنوز جای امید برای برقراری روابط موجود است. بهرحال در زمان تعلیق سفارت کانادا در تهران برای دریافت ویزای کانادا، ایرانیان می توانند به سفارت کشورهای همسایه از قبیل دبی، ترکیه، ارمنستان و یا کشورهای دیگر جهت دریافت ویزای کانادا مراجعه نموده و اقدام به درخواست ویزا کنند. جهت دریافت ویزای کانادا اگر برای شخص شما مقدور نباشد می توانید از نمایندگان قابل قبول قانونی جهت اقدام به صدور ویزای کانادا استفاده کنید. در این حالت تمامی رفع مراحل دریافت ویزا برعهده وکلا خواهد بود.
مهم ترین دلایل ریجکت ویزای کانادا چیست؟
عدم ارائه اسناد پشتیبان مناسب و دقیق عدم نمایش منابع مالی کافی برای تأمین هزینه سفر و اقامت خود در کانادا عدم رعایت استانداردهای امنیتی بین المللی، مانند مواردی که متقاضی سابقه کیفری داشته باشد عدم رعایت استانداردهای بهداشتی افسر ویزا در مورد قصد یا هدف از سفر متقاضی یا درخواست وی، شک و تردید دارد. ممکن است فاکتورهای دیگری نیز وجود داشته باشد که منجر به عدم پذیرش ویزای کانادا شود، اما بسیاری از آنها در مجموعه موارد ذکر شده قرار می گیرند. اگر درخواست شما ریجکت شد، ممکن است واجد شرایط درخواست تجدید نظر برای صدور مجدد ویزا باشید. در صورت درخواست تجدیدنظر، شما نمی توانید انتظار داشته باشید که افسر ویزا یا مقامات سفارتخانه درخواست ویزای موقت را در هر صورتی قبول کنند. بهترین گزینه برای شما این است که با درخواست جدید و بهبود شرایط خود مجددا برای ویزای کانادا اقدام کنید. در ادامه گام های لازم جهت جلوگیری از ریجکت ویزای درخواستی برای کشور کانادا ارائه می گردد. با ما همراه باشید.
میزان شانس دریافت ویزای دانشجویی کانادا پس از ریجکت چقدر است؟
بستگی به دلایل رد درخواست ویزای تحصیل در کانادا، نامه ریجکت اطلاعات بسیار ارزشمندی دارد که دلایل رد درخواست شما را توضیح می دهد. آن را با دقت بخوانید و از اطلاعاتی که می توانید بعدا برای تقویت پرونده درخواست مجدد خود استفاده کنید، یادداشت بردارید. پس از ریجکت ویزای کانادا، متقاضیان باید از رویه های خاصی که برای ثبت درخواست جدید توصیه می شود، آگاه باشند. این مراحل را بدانید و حتما آنها را با دقت دنبال کنید تا بار دوم مشکلی ایجاد نشود. در کل، اگر دلیل ریجکت، اشتباه در درخواست شما باشد، می توانید با انجام اصلاحات مناسب مشکل را برطرف کنید. اطلاعات ارائه شده را بررسی کنید و داده ها یا سند پشتیبان مورد نیاز را تهیه کنید. دلایل ریجکت ویزای کانادا از نوع کاری در مورد ویزای کاری کانادا، متداول ترین دلایل ریجکت در ادامه ذکر شده است. بهتر است بدانید مهمترین نکته در رابطه با ویزاهای کاری کانادا تمایز بین رفیوز و بازگشت است. امتناع در نتیجه عدم اثبات مالی عدم اثبات قصد سفر کاری عدم ارائه اسناد پشتیبان عدم رعایت استانداردهای بهداشتی، امنیتی یا کیفری از طرف دیگر، بازگشت ممکن است در نتیجه پر شدن سهمیه مورد نظر برای درخواست ویزای کانادا از نوع کاری یا ارائه ناقص یا نادرست اسناد موجود باشد. اگر در برنامه ای که برای آن درخواست کرده اید، سهمیه متقاضیان پذیرفته شده تکمیل شده باشد، متأسفانه قادر به پذیرش در آن درخواست را نخواهید بود. با این حال، اگر درخواست شما به دلیل ناقص بودن یا از بین رفتن اطلاعات برگردانده شده است، می توانید به راحتی این اشتباهات را اصلاح کرده و دوباره ارسال کنید.