آشنایی با روند عمومی و کلی اخذ ویزای شینگن سوئد

اگر می خواهید به سوئد سفر کنید و شهروند یک کشور خارج از اتحادیه اروپا هستید، ممکن است نیاز به درخواست ویزای شینگن سوئد داشته باشید.
جهت درخواست ویزای شینگن سوئد بایستی بصورت آنلاین از طریق وب سایت سفارت سوئد اقدام کنید. جهت ویزای درخواستی باید وقت ملاقاتی جهت مصاحبه حضوری رزرو کنید.
کلیه متقاضیان باید مدارک اجباری را ارائه دهند: الزامات اساسی به همراه مدارک پشتیبان. شهروندان ایرانی جهت بازدید از کشور سوئد با اهداف مسافرتی متنوع لزوم به اخذ ویزای شینگن سوئد هستند. کلیه اسنادی که به زبان فارسی ارائه می شوند، باید به انگلیسی یا سوئدی ترجمه شوند.

اطلاعات عمومی ویزای شینگن سوئد

برای بازدید از سوئد ممکن است به ویزای ورود نیاز داشته باشید. ویزا مجوز سفر و اقامت در یک کشور برای مدت محدود است.
سوئد از جمله کشورهای عضو منطقه شینگن است. کسانی که ویزای منطقه شینگن را دارند می توانند به سوئد و به سایر کشورهای عضو دیگر نیز سفر کنند.
شهروندان کشورهای جهان سوم از جمله کشور جمهوری اسلامی ایران نیاز به اخذ ویزای شینگن سوئد را دارند.

دلایل زیر از جمله دلایل رایج درخواست ویزای شینگن سوئد است:

ملاقات با اقوام یا دوستان
بازدیدهای تجاری یا کنفرانس، سمینارها یا برنامه های مشابه
شرکت در مسابقات فرهنگی و ورزشی
جهانگردی

برای اخذ ویزای شینگن سوئد باید از کجا درخواست کرد؟

در صورت اقامت قانونی در ایران یا عراق می توانید برای ویزای شینگن سوئد از سفارت سوئد در تهران درخواست کنید. توصیه می شود قبل از ثبت نام و رزرو قرار ملاقات آنلاین در این مورد، از طریق ایمیل تماس بگیرید.
پس از ثبت درخواست خود و رزرو وقت آنلاین در وب سایت سفارت سوئد، در زمان مقرر، درخواست شما باید به سفارت سوئد در تهران ارسال شود. برنامه های ویزا فقط در داخل ساختمان سفارت پذیرفته می شوند و در هیچ مکان دیگری قرار ندارند.
به عنوان یک قاعده کلی، سوئد باید مقصد اصلی سفر شما(از نظر طول یا هدف اقامت) باشد. اگر مقصد اصلی شما از هر کشور عضو دیگری به جز سوئد است، لطفا در کنسولگری کشور عضو مربوطه درخواست ویزا دهید.

آشنایی با روند عمومی و کلی اخذ ویزای شینگن سوئد | لی لی رز تراول

برای اخذ ویزای شینگن سوئد باید چه زمانی درخواست کرد؟

می توانید درخواست خود را در سریعترین زمان، سه ماه قبل از بازدید برنامه ریزی شده خود، ارسال کنید. تا حد امکان از قبل بخصوص در طول بهار و تابستان(آوریل-تیر) استفاده کنید. معمولا طی دو هفته بعد از ارائه درخواست آنلاین، زمان مصاحبه در سفارت تعیین می شود.

ویزای شینگن سوئد تا چه زمانی اعتبار دارد؟

ویزا در کشورهای عضو شینگن حداکثر 90 روز در یک دوره 180 روزه معتبر است. می توانید از ماشین حساب شینگن اتحادیه اروپا استفاده کنید تا از مدت زمان اقامت باقی مانده خود مطلع شوید.
تعداد روزهایی که اجازه اقامت در کشورهای عضو شینگن را دارید، روی برچسب ویزا که در گذرنامه شما درج شده است، مشخص می شود. این دوره بیشتر از تعداد روزهایی است که ممکن است شما به کشورهای شینگن سفر کنید. به این صورت است که شما می توانید در صورت اتفاق غیرقابل پیش بینی، تاریخ سفر خود را تغییر دهید.


جهت اقامت طولانی مدت به چه نوع ویزای شینگن سوئد مورد نیاز است؟

اگر می خواهید بیشتر از 90 روز در سوئد بمانید، باید برای اقامت طولانی مدت(ویزای D) درخواست کنید. این نوع ویزا می تواند برای یک یا چندین ورودی یا خروجی معتبر باشد.
برچسب ویزا مشخص می کند که چند بار امکان ورود و خروج به کشورهای عضو شینگن و کشور سوئد را دارید.
در صورت بازدید منظم از سوئد، می توانید از ویزای شینگن سوئد استفاده کنید که برای چندین ورودی معتبر باشد. ویزایی که دارای چندین ورودی است می تواند برای بازدیدهایی حداکثر 90 روز در یک دوره 180 روزه و برای حداکثر پنج سال دارای اعتبار، معتبر باشند.

ویزای شینگن سوئد در چه کشورهایی معتبر است؟

ویزای شینگن سوئد به طور معمول در تمام کشورهای عضو شینگن معتبر است. در موارد استثنایی، ویزا فقط برای ورود به کشوری که آن را صادر کرده ممکن است تنها در آن کشور و ورود به آن دارای اعتبار باشد.
در موارد خاص استثنایی، ویزای شما ممکن است فقط برای ورود و اقامت در سوئد یا برخی کشورهای شینگن معتبر باشد، این موارد خاص ممکن است زمانی صورت گیرد که در SIS (سیستم اطلاعاتی شینگن) ثبت نام کرده باشید یا اینکه گذرنامه شما در همه کشورهای شینگن پذیرفته نشده باشد.

چه کسانی به درخواست ویزای شینگن سوئد رسیدگی می کنند؟

در بیشتر موارد، سفارت تصمیم می گیرد که آیا ویزای شینگن سوئد را اعطا کند یا خیر. اگر سفارت در مورد پذیرش ویزای درخواستی مطمئن نباشد، پرونده را برای تصمیم گیری به آژانس مهاجرت در سوئد منتقل می کند. مقررات موجود در قانون ویزا در اتحادیه اروپا تعیین می کند که آیا ویزا به شما داده شود یا خیر.
درخواست شما ممکن است به این دلایل رد شود: اگر سفارت تصمیم بگیرد که بعید است شما بعد از بازدید خود از منطقه شینگن خارج شوید یا منظور از بازدید شما آنگونه که در برنامه شما مشخص شده، نباشد.

رسیدگی به درخواست ویزای شینگن سوئد چقدر طول می کشد؟

زمان رسیدگی به درخواست در سفارت متفاوت است اما تصمیمات معمولا در مدت 15 روز از زمان مراجعه به سفارت گرفته می شوند. این دوره ممکن است در موارد انفرادی حداکثر 30 روز افزایش یابد، خصوصا در صورتی نیاز به بررسی برنامه بیشتر باشد. برای جلوگیری از تاخیرهای غیر ضروری، اطمینان حاصل کنید که کلیه اسناد مورد نیاز و پشتیبان خود را در سفر خود در سفارت ارائه دهید.
لطفا توجه داشته باشید که برای تعیین قرار ملاقات، مدت زمان انتظار طولانی است. بنابراین حتما از قبل قرار ملاقات خود را رزرو کنید، به خصوص در فصل های بهار و تابستان(آوریل-جولای) که تعداد درخواست ویزای شینگن سوئد زیاد است.

روش انجام مصاحبه در ارائه ویزای شینگن سوئد

اتباع ایران، عراق و افغانستان موظفند جهت ارزیابی برنامه ویزا، یک مشاوره قبلی اجباری در سفارت داشته باشند. این موضوع برای بررسی اینکه آیا کشورهای عضو دیگر اعتراضی نسبت به صدور ویزای شینگن برای متقاضی مورد نظر دارند یا خیر، انجام می شود. این کار تقریبا 7-9 روز طول می کشد تا نهایی شود.

آشنایی با روند عمومی و کلی اخذ ویزای شینگن سوئد | لی لی رز تراول

در صورت اخذ پذیرش ویزای شینگن سوئد بایستی چه اقداماتی انجام داد؟

به محض دریافت ویزای شینگن سوئد از نوع اقامت کوتاه مدت، مطمئن شوید که تمام اطلاعات موجود در آن صحیح است. موارد زیر را بررسی کنید:
شماره پاسپورت صحیح باشد. این شماره در برچسب ویزا نیز مشخص شده است. اطمینان حاصل کنید که این اعداد یکسان هستند.
شما برای یک دوره یا دوره خاصی درخواست ویزای شینگن سوئد را داده اید. بررسی کنید که بلیط هواپیمای شما با تاریخ ورود و خروج مشخص شده در برچسب ویزا مطابقت دارد.
بررسی کنید که تعداد ورودی هایی که برای آنها درخواست کرده اید(یک، دو یا چند) با تعداد ورودی های نشان داده شده در برچسب ویزا مطابقت دارد.
بررسی کنید که املای نام شما صحیح باشد.
این کار را خودتان انجام دهید تا از بروز هرگونه مشکلی یا هزینه های اضافی ناشی از استفاده از ویزای خود جلوگیری کنید. اگر فکر می کنید اطلاعات مربوط به ویزای شینگن سوئد نادرست است، فورا به سفارت بگویید تا هرگونه خطایی اصلاح شود.


کنترل در مرزهای کشور سوئد بعد از اخذ ویزای شینگن سوئد

ویزای شینگن سوئد از نوع ویزای اقامت کوتاه مدت به شما اجازه می دهد تا به سوئد و معمولا به کشورهای دیگر شینگن سفر کنید. اما به طور خودکار اجازه ورود به منطقه شینگن را به شما نمی دهد. بنابراین ممکن است مجبور شوید اطلاعات خاصی را در مرز یا سایر کنترل ها ارائه دهید. به عنوان مثال، شما باید اطلاعات لازم در مورد وسایل پشتیبانی خود، میزان مدت اقامت در سوئد و هدف بازدید از سوئد را تهیه کنید. در برخی موارد، چنین بررسی هایی ممکن است منجر به ریجکت ویزای شینگن سوئد برای ورود به سوئد یا منطقه شینگن شود.
بنابراین توصیه می شود که مدارکی را که هنگام درخواست ویزای شینگن سوئد ارائه کرده اید، همراه خود داشته باشید(به عنوان مثال دعوت نامه، تأییدیه سفر، سایر مدارکی که هدف از اقامت شما را نشان می دهد). این کمک خواهد کرد که کنترل مرزی آسانتر شود و از تأخیر در مرز جلوگیری شود.
لطفا توجه داشته باشید: شما باید مدت اقامت ویزای شینگن سوئد خود را مجاز نگه دارید. سوءاستفاده و اضافه کاری ممکن است در آینده اخذ ویزای شینگن سوئد برای بار دیگر را دچار مشکل کند.

نحوه خواندن برچسب ویزای شینگن سوئد

مدت زمان اقامت ....... روزها '': تعداد روزهایی را نشان می دهد که ممکن است در منطقه شینگن بمانید. روزها باید از تاریخ ورود به منطقه شینگن(تمبر ورودی) تا تاریخ خروج از منطقه شینگن(تمبر خروجی) هر دو را شامل شود.
مدت زمان بین "از ... تا زمان" معمولا طولانی تر از تعداد روزهایی است که در قسمت "DURATION OF STAY" چاپ شده است. تفاوت دوره به معنای انعطاف پذیری برای برنامه ریزی ورود و خروج شما از منطقه شینگن است، اما اقامت شما در منطقه شینگن هرگز نباید در قسمت "DURATION OF STAY ... DAYS"  از تعداد دقیق روزهای مد نظر اقامت فراتر رود. مهم نیست که چند روز در منطقه شینگن اقامت داشته باشید، باید زودتر از تاریخ چاپ شده در قسمت "UNTIL" کشور سوئد را ترک کنید.

در صورت ریجکت یا عدم پذیرش ویزای شینگن سوئد چه باید کرد؟

تجدید نظر در مورد ویزای ورود امکان پذیر است. تصمیم رد درخواست ویزای ورود همیشه توجیهی دارد. این بدان معناست که شما از اطلاعات تاثیرگذار در این تصمیم آگاه می شوید و پی می برید که چرا درخواست ویزای شینگن سوئد شما رد شده است.
اگر تصمیمی دریافت کردید که از آن راضی نبودید، می توانید حداکثر ظرف 3 هفته از روز دریافت تصمیم، درخواست تجدید نظر کتبی را ارسال کنید.

در رابطه ریجکت ویزای شینگن سوئد چگونه باید درخواست تجدید نظر کرد؟

در درخواست تجدید نظر خود، تصمیم خود را بنویسید که از آن راضی نیستید و چرا و چگونه می خواهید آن را تغییر دهید. اگر مدارکی هست که قبلا ارسال نکرده اید، می توانید پرونده خود را با آنها تکمیل کنید.
درخواست تجدیدنظر شما باید به صورت کتبی از طریق پست یا پست الکترونیکی به سفارت سوئد در تهران ارسال شود، اما فقط یک بار باید ارسال شود، لطفا چندین بار یا به روش های مختلف آن را ارسال نکنید.
سفارت تأیید می کند که این تجدید نظر به موقع رسیده است و پرونده را دوباره بررسی می کند. اگر بیش از 3 هفته از زمان تصمیم گیری در مورد درخواست شما گذشته باشد، تجدید نظر رد خواهد شد. در این صورت باید جهت اخذ ویزای شینگن سوئد، درخواست جدیدی را ارائه دهید.

اگر چنانچه سفارت تصمیم خود مبنی بر ریجکت ویزای شینگن سوئد را تغییر دهد، چه اتفاقی می افتد؟

در صورت ورود اطلاعات جدید یا تصمیم گیری اشتباه، سفارت می تواند تصمیم خود را تغییر داد. در آن صورت به شما اطلاع داده می شود و ویزای ورودی در گذرنامه شما مهر می شود.
اگر سفارت تصمیم خود را تغییر ندهد، شما را از ریجکت دوباره ویزای شینگن سوئد با خبر می کند. اگر نامه تجدید نظر به موقع رسید و سفارت هیچ دلیلی برای تغییر تصمیم خود نیافت، پرونده در اسرع وقت ارسال می شود. درخواست شما، تصمیم سفارت و سایر اسناد ارائه شده در این پرونده به دیوان عدالت اداری در گوتبورگ ارسال می شود. سپس دیوان عدالت اداری تصمیمی اتخاذ می کند و با استفاده از آدرسی که در برنامه یا در استیناف مشخص کرده اید، آن را به شما ابلاغ می کند.

روند اپلای ویزای شینگن سوئد چگونه است؟

جهت درخواست ویزای شینگن سوئد بایستی درخواست خود را بصورت آنلاین ثبت کنید. در هنگام ثبت نام روز قرار ملاقات را نیز تعیین کرده و رزرو می کنید و هزینه را هم اینترنتی پرداخت خواهید کرد.
همه متقاضیان باید درخواست ویزای شینگن سوئد را بصورت آنلاین پر کنند، پرداخت کنند و قرار ملاقات خود را از طریق وب سایت آژانس مهاجرت سوئد(سفارت سوئد در تهران) تعیین کنند.
اگر در پرداخت آنلاین مشکل دارید و کارتهای اعتباری بین المللی ندارید(به عنوان مثال ویزا کارت یا مستر کارت)، هنوز می توانید برنامه وب آنلاین را پر کنید و قرار ملاقات خود را بصورت آنلاین رزرو کنید و سپس از کسی بخواهید که در پرداخت آنلاین کمک کند. برای این کار، پس از ثبت درخواست ویزای شینگن سوئد خود، باید نام کاربری و گذرنامه خود را به شخص دیگری بدهید تا وارد شود و از طریق صفحه شما برای ویزای الکترونیکی از طریق سایت آنلاین پرداخت را انجام دهد.
اگر نمی توانید خودتان ثبت نام کنید و یک قرار ملاقات را در اینترنت رزرو کنید، به شما اجازه داده می شود تا میزبانی که در سوئد پذیرای شما هست، این درخواست ویزای شینگن سوئد را پر کند و هزینه آن را بپردازد  و قرار ملاقات در سفارت را برای شما رزرو کند. به یاد داشته باشید که شخص دعوت کننده باید بتواند به اطلاعات شخصی شما دسترسی داشته باشد تا بتواند فرم را پر کند، به عنوان مثال اطلاعات موجود در گذرنامه شما مانند املای نام ها، تاریخ تولد و شماره گذرنامه.
لطفا اطمینان حاصل کنید که کلیه اطلاعات موجود در برنامه درخواست ویزای شینگن سوئد به طور کامل و صحیح مانند اطلاعات گذرنامه و اسامی کامل پر شده است.
در موارد استثنایی مانند شرکت در مراسم تشییع جنازه و سایر موارد بسیار فوری مانند سفرهای مهم و غیرقابل پیش بینی، ممکن است ملاقات مستقیم از سفارت انجام شود و درخواست کاغذی بدهید. در این موارد، لطفا از طریق ایمیل اسناد مورد نیاز جهت سفر ضروری را ارسال کنید و کپی گذرنامه خود را به همراه توضیحی مبنی بر اینکه چرا امکان استفاده آنلاین از قبل وجود ندارد را شرح دهید.

درخواست آنلاین ویزای شینگن سوئد

شما می توانید درخواست ویزای شینگن سوئد خود را ثبت کنید و قرار ملاقات را بصورت آنلاین برای خود و همسر و فرزندان زیر 18 سال رزرو کنید. افراد دیگری که مایل به سفر با آنها هستید، باید ثبت نام آنلاین را خود انجام دهند.
1.مستندات جهت اخذ ویزای شینگن سوئد را آماده کنید
اسناد و اطلاعات شخصی مورد نیاز خود را بررسی کنید. به عنوان مثال شما باید یک گذرنامه معتبر و بیمه مسافرتی پزشکی داشته باشید و بلیط هواپیما را رزرو کرده باشید و اگر توسط شخصی دعوت شده اید، این شخص نیاز به تهیه مستندات دارد.
2.ثبت درخواست ویزای شینگن سوئد از طریق وب سایت آژانس مهاجرت سوئد
به وب سایت آژانس مهاجرت سوئد مراجعه کرده و دستورالعمل های مورد نیاز خود را بخوانید. شما ثبت نام می کنید، تمام مدارک خود را ارسال می کنید، پرداخت می کنید و در سفارت به صورت آنلاین قرار ملاقات می گذارید.
برای هر شخصی که متقاضی است باید یک قرار ملاقات رزرو کنید. لطفا توجه داشته باشید که قرار ملاقات تعیین شده قابل تغییر نیست. اگر به هر دلیلی به سفارت در وقت خود مراجعه نکردید، باید یک برنامه جدید ثبت کنید و یک قرار ملاقات جدید رزرو کنید. اگر وقت ملاقات خود را از دست دهید، سفارت وقت جدیدی به شما نخواهد داد. می توانید زمان های موجود را قبل از رزرو قرار ملاقات در تقویم سفارت بررسی کنید.
اطمینان حاصل کنید که شما:
آدرس ایمیل معتبری داشته باشید
قادر به پرداخت هزینه توسط ویزا یا مستر کارت هستید
از رایانه ای استفاده کنید که شرایط فنی خاصی را برآورده سازد.
به اسناد الکترونیکی به صورت پیوست های موردنیاز دسترسی داشته باشید
خود را به عنوان کاربر ثبت کنید.
در پایان حتما از درخواست تکمیل شده پرینت بگیرید.
پیوست ها جهت اخذ ویزای شینگن سوئد
ضمیمه اسناد اجباری نیست اما اگر مایل به انجام این کار هستید، لطفا به موارد زیر توجه کنید:
سایز هر سند نباید از (2 مگابایت) تجاوز کند.
فقط کاراکترهای لاتین در نام پرونده مجاز هستند.
پرونده ها در قالب های زیر پذیرفته می شوند: pdf، doc، docx، jpg، png، rtf یا txt.
برای تصمیم گیری در اسرع وقت، توصیه می شود که اسناد شما توسط یک مترجم مجاز به سوئدی یا انگلیسی ترجمه شوند. کلیه اسنادی که ارسال می کنید باید خوانا باشد. هنگام مراجعه به سفارت در تهران، اصل کلیه اسناد همراهتان باشد.

روند تکمیل آنلاین درخواست ویزای شینگن سوئد چگونه است؟

ویزای شینگن سوئد شامل تعدادی سوال است که شما باید به آنها پاسخ دهید. توجه داشته باشید که شما نمی توانید از دکمه های مرورگر خود(به عنوان مثال Internet Explorer) استفاده کنید. فقط از دکمه های موجود در فرم الکترونیکی برای حرکت به جلو و عقب بین صفحات استفاده کنید. می توانید برای خود و اعضای خانواده(همسر و یا فرزندان مجرد زیر 18 سال) که با هم درخواست می شوند، در همان فرم درخواست ویزای شینگن سوئد اقدام کنید. سایر افرادی که با شما سفر می کنند باید درخواست ویزای شینگن سوئد خود را بصورت جداگانه تکمیل کنند. برای ارسال درخواست باید کلیه مراحل موجود در برنامه انجام شود.
اگر شروع به ثبت نام برنامه الکترونیکی کرده اید، امکان وقفه در بین مراحل و ذخیره آن پس از تعداد مشخصی از مراحل وجود دارد. می توانید ثبت نام را از سر بگیرید و با پیوست و پرداخت کامل کنید. یک برنامه ذخیره شده موقت فقط به مدت دو روز ذخیره می شود.
هنگام مراجعه به سفارت در وقت مقرر، باید برنامه خود را چاپ کنید و ارائه دهید.
ابتدا به عنوان کاربر ثبت نام کنید
برای استفاده از خدمات الکترونیکی آژانس مهاجرت سوئد ابتدا باید به عنوان کاربر ثبت نام کنید. شما با پذیرش شرایط موجود شروع می کنید. هنگام ثبت نام؛ نام و نام خانوادگی و آدرس ایمیل فعلی خود را وارد کنید. نام کاربری و رمز عبور موقت از طریق پست الکترونیکی برای شما ارسال می شود. هنگام ورود به فرآیند برنامه، باید گذرواژه موقت را تغییر دهید. به ایمیل شما یک لینک مستقیم به فرم درخواست ارسال می شود.
تیم پشتیبانی آژانس مهاجرت در صورت بروز مشکلات فنی هنگام استفاده از هرگونه سرویس آنلاین، می تواند به شما کمک کند. این کمک رسانی مربوط به مشکلات ورود به سیستم، سوالات رمز عبور یا پیام های خطا می شود.
3.مراجعه حضوری به سفارت سوئد جهت درخواست ویزای شینگن سوئد
پس از ثبت درخواست ویزای شینگن سوئد خود و رزرو وقت آنلاین، جهت رسیدگی به درخواست خود، باید در موعد مقرر به سفارت سوئد در تهران مراجعه كنید. جهت شناسایی اصل گذرنامه خود را همراه داشته باشید، از آن عکس بگیرید و بعد از اخذ اثر انگشت، درخواست خود را امضا کنید و همچنین تمام اصل مدارک مورد نیاز را ارائه دهید. در صورت درخواست ویزای شینگن سوئد بصورت خانوادگی می توانید با همدیگر مراجعه کنید.
در هنگام مراجعه به سفارت در زمان مقرر، همراه با اصل اسناد، نسخه چاپی از برنامه آنلاین و تأییدیه ای که از طریق پست الکترونیکی دریافت کرده اید، به همراه داشته باشید. اگر همه مدارک را وارد نکنید، این خطر وجود دارد که درخواست شما رد شود. در طول مصاحبه، از شما خواسته می شود که برنامه را امضا کنید و ممکن است پاسخ به برخی سؤالات اضافی نیز لازم باشد. علاوه بر این، باید از کلیه متقاضیان (از 12 ساله به بالا) اطلاعات بیومتریک(ده اثر انگشت و عکس) گرفته شده باشد.
داده های بیومتریک به همراه داده های ارائه شده در فرم درخواست ویزای شینگن در پایگاه داده VIS ثبت و برای 59 ماه ذخیره می شوند. اگر اثر انگشت در طی 59 ماه پس از نوامبر 2015 گرفته شده و ذخیره شده باشد، بایستی در سیستم اطلاعاتی موجود باشد مگر اینکه شخص متقاضی حذف این اطلاعات را خواستار شده باشد.
متقاضیان زیر از شرط ارائه اثر انگشت جهت اخذ ویزای شینگن سوئد معاف هستند:
کودکان زیر 12 سال؛
متقاضیانی که طی 59 ماه گذشته برای ویزای شینگن اقدام کرده اند و سپس اثر انگشت خود را حذف کرده اند.
افرادی که انگشت نگاری برای آنها غیرممکن است.
روسای دولت یا اعضای یک هیئت ملی با همسران همراه و اعضای هیئت رسمی آنها هنگام دعوت توسط دولتهای عضو یا سازمان های بین المللی برای یک هدف رسمی.
حاکمیت ها و سایر اعضای ارشد یک خانواده سلطنتی، هنگامی که از طرف دولت های عضو یا سازمان های بین المللی برای یک هدف رسمی دعوت می شوند.
کلیه اعضای خانواده که همزمان درخواست می کنند - از جمله کودکان - باید به سفارت مراجعه کنند.
لطفا توجه داشته باشید که برنامه های درخواست ویزای شینگن سوئد فقط در داخل ساختمان سفارت پردازش می شوند و در هیچ مکان دیگری قرار ندارند.
4.منتظر تصمیم سفارت مبنی بر پذیرش یا عدم پذیرش درخواست ویزای شینگن سوئد باشید
هنگامی که درخواست ویزای خود را ارسال می کنید، یک رسید را با اطلاعاتی درباره زمان آماده شدن تصمیم خود دریافت خواهید کرد. در آن روز شما از تصمیم نهایی سفارت مطلع خواهید شد.

اسناد پشتیبان مورد نیاز جهت اخذ ویزای شینگن سوئد  

برای درخواست هر نوع ویزای شینگن سوئد باید شرایط اصلی را رعایت کنید. همچنین برای دریافت ویزای شینگن سوئد باید مدارک حمایتی را ارائه دهید.
شرایط اصلی سفارت برای پذیرش درخواست ویزای شینگن سوئد
کلیه متقاضیان ویزای شینگن سوئد باید بسته به وضعیت فردی، مدارک ابتدایی و حمایتی را ارسال کنند. اطمینان حاصل کنید که صفر تا صد مدارک را ارسال کنید.
الف) برای اینکه سفارت سوئد بتواند درخواست ویزای شینگن سوئد را دریافت و پردازش کند، سوئد باید مقصد اصلی سفر باشد.
سفر باید برنامه ریزی شده باشد در بهترین شرایط سه ماه قبل از تاریخ پرواز ارسال شود و مدارك ذیل پیوست گردد:
فرم درخواست ویزای شینگن سوئد چاپ و امضا شود. اگر متقاضی زیر 18 سال سن داشته باشد، درخواست باید توسط متولی امضا شود.
گذرنامه معتبر یا سند مسافرتی. گذرنامه شما باید پس از خروج برنامه ریزی شده از قلمرو کشورهای شینگن
حداقل سه ماه اعتبار داشته باشد و حاوی حداقل دو صفحه خالی باشد.
یک عکس در قالب گذرنامه، مستقیم از جلو و در شش ماه اخیر گرفته شده باشد.
در صورتی که به صورت آنلاین درخواست نکرده اید، تأییدیه پرداخت هزینه برنامه را همراه داشته باشید.
همچنین داده های بیومتریک(اثر انگشت و عکس) توسط سفارت جمع آوری می شود.
اگر هنگام ورود به سفارت این الزامات برآورده نشود، درخواست شما پذیرفته و پردازش نمی شود. در این صورت
اسناد به شما بازگردانده می شود و هزینه درخواست برای شما بازپرداخت می شود.
برای اینکه به شما ویزای شینگن سوئد داده شود، باید مدارک حمایتی را ارائه دهید:
اولین قانون اساسی این است که اصل کلیه اسناد بایستی ارائه شوند. چند سند وجود دارد که شما فقط باید آنها را به صورت اصلی در سفارت نشان دهید و سپس یک نسخه از سند را ارسال کنید. شرط اصلی این است که سند باید به زبان سوئدی یا انگلیسی باشد یا به این زبانها ترجمه شود.
لطفا توجه داشته باشید اسنادی که ارائه می شوند تنها نقطه شروع ارزیابی برنامه هستند و به این معنی نیست که ویزای شینگن سوئد صرفا به دلیل کامل بودن درخواست صادر خواهد شد.
ب) هدف سفر مورد نظر به کشور سوئد
اسناد برای اثبات هدف از سفر مورد نظر می تواند شامل موارد زیر باشد.
بازدید از بستگان و دوستان
سفر تجاری
مأموریت رسمی
رویدادهای فرهنگی و ورزشی
بازدیدی- توریستی
ج) اثبات اسکان و دارایی کافی هم برای مدت اقامت در نظر گرفته شده و هم برای بازگشت به کشور مبدا
رزرو هتل
تأییدیه اسکان و یا پوشش هزینه ها توسط شخص دعوت کننده / فرستنده یا شخص خصوصی
صورت حساب از یک بانکی در ایران برای سه ماه گذشته
اثبات دیگر دارایی مالی موجود در طول بازدید(کارت اعتباری بین المللی، چک مسافرتی و غیره
د) اثبات داشتن بیمه مسافرتی پزشکی
بیشتر متقاضیان ویزا ملزم به داشتن بیمه سفر پزشکی هستند. این شرکت باید هزینه‌هایی را که در رابطه با کمک های پزشکی فوری، معالجه فوری در بیمارستان یا حمل و نقل به کشور مبداء به دلایل پزشکی یا در صورت مرگ متحمل شده باشد، ساپورت کند.
ه) اطلاعاتی که قصد شما برای ترك قلمرو كشورهای عضو را قبل از اتمام ویزای شینگن سوئد درخواستی فراهم می كند.
رزرو سفر: بلیط پرواز یا رزرو پرواز.
شواهد ثبات اقتصادی و اجتماعی (امکان سنجی هدف از متقاضی برای ترک کشورهای عضو قبل از انقضای ویزای شینگن سوئد درخواستی)
اسناد عمومی ارائه شده توسط کلیه متقاضیان جهت اخذ ویزای شینگن سوئد از قرار زیر است:
صورتهای بانکی برای سه ماه گذشته و اثبات تملک دارایی در ایران جهت اخذ ویزای شینگن سوئد
شناسنامه(سند هویت با سابقه خانوادگی از اداره ثبت احوال) جهت اخذ ویزای شینگن سوئد
مقامات: گواهی تصدی گری و آخرین حقوق دریافتی؛
کارمندان: گواهی اشتغال یا قرارداد استخدامی اخیر + لیست های پرداختی برای سه ماه گذشته، گواهی وابستگی به سازمان تأمین اجتماعی، سازمان خدمات درمانی، یا نامه کارفرما توضیح می دهد که چرا این گواهی وجود ندارد
بازرگانان: اثبات ورود به ثبت نام در تجارت(به عنوان مثال مجوز تجارت یا اظهارنامه از سازمان تجارت رسمی) و اثبات عضویت در سازمان تأمین اجتماعی، سازمان خدمات درمانی یا معادل آن در صورت وجود؛
مدیران یا سهامداران شرکت های ایرانی: نامه معرفی توسط نماینده قانونی شرکت. اثبات وجود این شرکت در ایران(به عنوان مثال اطلاعیه منتشر شده در روزنامه رسمی)؛ اثبات انتصاب اگر در روزنامه رسمی ذکر نشده باشد.
هنرمندان: اثبات عضویت در یکی از انجمن های رسمی حرفه ای(به عنوان مثال خانه سینما، خانه عکاسی و غیره) و یا اثبات مشارکت قبلی در فعالیت هنری حرفه ای(نمایشگاه ها، جشنواره ها و غیره) و گواهی وابستگی به سازمان تأمین اجتماعی، سازمان خدمات درمانی یا معادل آن در صورت لزوم.
مستمری بگیران: اثبات دریافت مستمری بازنشستگی جهت اخذ ویزای شینگن سوئد
دانش آموزان یا خردسالان: شواهدی از وضعیت اجتماعی یا شغلی والدین و در صورت لزوم گواهی حضور در مدرسه یا کارت دانشجویی.
افراد غیر شاغل: اثبات وضعیت اقتصادی و اجتماعی مناسب(به عنوان مثال: گواهی ازدواج، کتاب سوابق خانوادگی، اسناد تأیید مالکیت یک ملک).
اتباع غیرایرانی مقیم ایران جهت درخواست ویزای شینگن سوئد:
به عنوان یک شهروند غیر ایرانی ساکن در ایران شما باید مدارک اساسی و پشتیبان ذکر شده در بالا را ارسال کنید. شما همچنین باید اجازه اقامت ایران را نشان دهید که حداقل برای مدت سه ماه پس از انقضای ویزای شینگن سوئد درخواستی معتبر باشد.
افراد زیر سن قانونی جهت درخواست ویزای شینگن سوئد:
رضایت والدین یا سرپرست قانونی فقط در صورتی لازم است که فرد صغیر به تنهایی با یکی از والدین سفر کند.
اسنادی که توسط افراد گروه های خاص جهت درخواست ویزای شینگن سوئد بایستی ارسال شوند:
عضو دولت، پارلمان یا یک نهاد قانون اساسی: یادداشت کلامی، گواهی تصدی گری یا برخی از اسناد رسمی دیگر.
کارمندان سفارت، کنسولگری، دفتر نمایندگی آژانس سازمان ملل یا نهاد رسمی یک کشور عضو: گواهی تصدی از سفارت یا دفتر نمایندگی مربوطه.
اعضای حرفه ای(پزشکان، جراحان ، دندانپزشکان، داروسازان، وکلا، معماران و اعضای خانواده آنها) سازماندهی می شود.
قاضیان: گواهی تصدی قوه قضاییه؛
مقامات عالی رتبه: یادداشت کلامی یا گواهی تصدی گری از نهاد مربوطه جهت اخذ ویزای شینگن سوئد
مقامات دانشگاهی(دستیار، مدرس، مدرس ارشد، مدیر، معاون دانشکده، مدرس): گواهی تصدی از موسسه آموزش عالی؛
مأمورین ارتش ایران، پلیس ایران یا سایر ارگان های نظامی: یادداشت کلامی یا گواهی تصدی مقامات مربوطه.
روزنامه نگاران: شناسنامه خبرنگاران؛ گواهی اشتغال از انتشارات یا مجری.
ورزشکاران: گواهی سازمان رسمی ورزش ایران که تاریخ ثبت نام و نوع دسته(یعنی حرفه ای / آماتور) و یا مدارکی از شرکت در مسابقات رسمی ملی یا بین المللی را مشخص می کند.

ریجکت ویزای شینگن سوئد و نگارش نامه تجدیدنظر

اغلب ویزای شینگن سوئد به دلیل عدم اثبات هدف از سفر به کشور سوئد مورد ریجکت یا رد سفارت سوئد در تهران واقع می شود. اگر متقاضی در اثبات دارایی های خود جهت بازگشت از کشور مقصد موفق نباشد، ویزای شینگن سوئد مورد پذیرش قرار نخواهد گرفت.
اگر فکر می کنید تصمیمی که به شما داده شده صحیح نیست، می توانید آن را تجدید نظر کنید. درخواست تجدیدنظر جهت ویزای شینگن سوئد باید به صورت کتبی نگارش شده و توسط شما امضا گردد و باید حداکثر ظرف سه هفته از تاریخ دریافت تصمیم، به سفارت ارائه شود.

نحوه تجدیدنظر نسبت به عدم پذیرش ویزای شینگن سوئد

برای تجدیدنظر در مورد تصمیم اتخاذ شده درباره پرونده ویزای شینگن سوئد، باید نامه ای به زبان سوئدی یا انگلیسی بنویسید(اگر به فارسی باشد باید به سوئدی یا انگلیسی ترجمه شود). باید درخواست تجدیدنظر را امضا کنید.
در این نامه تجدیدنظر باید بیان شود:
چگونه می خواهید تصمیم عدم پذیرش ویزا را تغییر دهید. نام، تاریخ تولد، آدرس پستی، آدرس ایمیل و شماره تلفن. هر شرایطی یا شواهد و مدارکی که قبلا ارسال نکرده اید را بایستی در این بخش به آن پیوست کنید.
درخواست تجدیدنظر شما باید از طریق پست یا ایمیل به سفارت سوئد در تهران ارسال شود.
لطفا درخواست تجدید نظر خود را چندین بار یا به روش های مختلف ارسال نکنید.
اگر شخص دیگری غیر از شما، درخواست تجدیدنظر را از طرف شما امضا کند، آن شخص باید مجاز به نمایندگی از طرف شما(دارای وکالت نامه) باشد. سند وکالت باید توسط شما امضا شده و به همراه اصل درخواست تجدید نظر شما ارسال شود.
پس از ارسال درخواست تجدید نظر جهت ریجکت ویزای شینگن سوئد
پس از دریافت درخواست تجدید نظر، سفارتخانه است که در ابتدا تصمیم می گیرد که آیا تصمیم را بررسی کند یا خیر. سفارت تأیید می کند که این تجدید نظر به موقع رسیده است و پرونده را دوباره بررسی می کند. اگر بیش از 3 هفته بگذرد، تجدید نظر رد خواهد شد. در این صورت باید برای ویزای شینگن سوئد درخواست جدیدی ارائه دهید.

اگر سفارت تصمیم خود را مبنی بر پذیرش دوباره ویزای شینگن سوئد تغییر دهد

اگر سفارت تشخیص دهد که تصمیم ممکن است تغییر کند، با شما تماس می گیرد. در صورت ورود اطلاعات جدید یا تصمیم گیری اشتباه سفارت می تواند تصمیم را تغییر دهد. در آن صورت به شما اطلاع داده می شود و ویزای ورود در گذرنامه شما مهر می شود.
اگر تجدید نظر به موقع رسید و سفارت هیچ دلیلی برای تغییر تصمیم ندید، پرونده در اسرع وقت ارسال می شود. درخواست شما، تصمیم و سایر اسناد ارائه شده در این پرونده به دیوان عدالت اداری در گوتبورگ ارسال می شود. سپس دیوان عدالت اداری تصمیمی اتخاذ می کند و شما را از طریق آدرسی که در برنامه یا در استیناف مشخص کرده اید، آگاه می سازد.
بعد از اینکه پرونده به دادگاه تحویل داده شد، کلیه سؤالات مربوط به پرونده باید برای آنها مطرح شود.

بررسی پرونده تجدیدنظر ریجکت ویزای شینگن سوئد چقدر زمان می برد؟

پس از دریافت درخواست تجدید نظر، اگر سفارت بخواهد تصمیم خود را تغییر دهد، طی چند روز با شما تماس گرفته می شود.
اما اگر سفارت تصمیم بگیرد كه تصمیم خود را تغییر ندهد و آن را به دادگاه مهاجرت در سوئد منتقل كند، مدت انتظار بیشتر است.

آیا با روند اخذ ویزای تحصیلی سوئد آشنایی دارید؟

هر ساله ویزای تحصیلی سوئد به بسیاری از دانشجویان بین المللی تعلق می گیرد. کشور سوئد در بین آموزش و تحصیلات عالی بعنوان مقصد برتر جهانی شناخته می شود. دانشگاه های سوئد که در بین رهبران برتر آموزش در جهان قرار دارند از روش های تدریس مبتنی بر "آزادی با مسئولیت" استفاده می کنند.
دلایل زیادی وجود دارد که دانشجویان بین المللی سوئد را برای تحصیل یک مدرک تحصیلی در خارج از کشور انتخاب می کنند. این دلایل شامل فرصت پیگیری برنامه شهریه رایگان برای دانشجویان اتحادیه اروپا / EEA و سوئیس است. بنابراین دلایل زیادی وجود دارد که دانشجویان به دنبال اخذ ویزای تحصیلی سوئد هستند.
اگر تصمیم به تحصیل در کشور سوئد گرفتید و اهل یک کشور اتحادیه اروپا / EEA هستید، خبر خوب این است که شما به ویزای تحصیلی سوئد احتیاجی نخواهید داشت. در غیر این صورت، لطفا خود را برای انجام مراحل بعدی و اخذ ویزای تحصیلی سوئد آماده سازید:
ابتدا دانشگاه مورد نظر خود را انتخاب کرده و نامه قبولی خود را دریافت کنید
اگر هنوز مطمئن نیستید که درکدام دانشگاه سوئد می خواهید تحصیل کنید، قبل از شروع مراحل درخواست ویزای تحصیلی سوئد باید تصمیم نهایی را بگیرید. پس از قبولی در دانشگاه سوئد، نامه قبولی برای درخواست ویزا دریافت خواهید کرد.
بسته به رشته ای که می خواهید تحصیل کنید ، دانشگاه های مناسب را پیدا کنید.
مدارک کارشناسی ارشد علوم محیطی سوئد
مدارک کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در سوئد
مدارک کارشناسی ارشد طراحی صنعتی سوئد
مدارک کارشناسی ارشد جامعه شناسی در سوئد
مدارک کارشناسی ارشد رشته کامپیوتر در سوئد
روند اخذ ویزای تحصیلی سوئد
برخی از بهترین دانشگاه های سوئد را در نظر بگیرید:
دانشگاه اوپسالا
موسسه فناوری سلطنتی KTH
دانشگاه تکنولوژی چالمرز
دانشگاه علوم کشاورزی سوئد
دانشگاه Linköping
ویزای تحصیلی سوئد یا ویزای دانشجویی محلی که "اجازه اقامت تحصیل" نیز نامیده می شود، سندی است که به شما امکان می دهد وارد سوئد شوید و برای مدت طولانی تر از سه ماه در این کشور زندگی و تحصیل کنید.
بسته به مدت زمان تحصیل شما، انواع ویزای تحصیلی سوئد به شرح زیر است:
ویزای اقامت کوتاه - اگر در یک برنامه تحصیلی ثبت نام کنید که کمتر از سه ماه طول بکشد.
ویزای اقامت طولانی نوع D(همچنین "اجازه اقامت تحصیل" نیز خوانده می شود) - اگر در یک برنامه تحصیلی که بیشتر از شش ماه طول خواهد کشید ثبت نام کنید.
شهروندان سوئیس در صورت ادامه تحصیل بیش از سه ماه باید درخواست ویزا دهند. با این حال، آنها می توانند تحصیلات خود را بلافاصله پس از ورود به سوئد شروع کرده و یا قبل از اعلام پذیرش دانشگاه، اقدام کنند.
مراحل قبل از درخواست ویزای تحصیلی سوئد
برای اینکه واجد شرایط ویزای تحصیلی سوئد باشید، چند شرط وجود دارد که باید آنها را انجام دهید. شرط ها به شرح زیر است:
برنامه تحصیلی دانشگاهی که برای آن تقاضا نموده اید باید تمام وقت باشد.
باید تأییدیه کتبی داشته باشید که پذیرفته شده اید.
به شما توصیه می شود اولین شهریه را پرداخت کنید.
اگر کمتر از یک سال اقامت داشته باشید، ملزم به بیمه درمانی جامع هستید.
اعتبار گذرنامه شما باید حداقل شش ماه باشد.

چه زمانی و در کجا برای ویزای تحصیلی سوئد بایستی اقدام نمود؟

می توانید برای ویزای تحصیلی سوئد به صورت آنلاین از طریق وب سایت آژانس مهاجرت سوئد یا سفارت یا کنسولگری سوئد در کشور خود اقدام کنید.
اگر تصمیم به درخواست آنلاین گرفتید، زمان پردازش سریعا شروع می شود و کوتاه تر خواهد بود، زیرا اسناد مستقیما به اداره مهاجرت سوئد فرستاده می شوند.
این دوره تحت تأثیر میزان اطلاعاتی است که پرونده شما حاوی آن است. برای جلوگیری از افزودن اطلاعات پس از درخواست، باید اطمینان حاصل کنید که پرونده ویزای تحصیلی سوئد شما دارای کلیه مدارک لازم است.
برای گرفتن عکس و انگشت نگاری و دریافت ویزای تحصیلی سوئد و کارت اجازه اقامت خود به سفارت یا کنسولگری سوئد در کشور خود مراجعه کنید.
تصمیم نهایی در مورد ویزای تحصیلی سوئد از طریق ایمیل اعلام می شود و از شما خواسته می شود قرار ملاقاتی اتخاذ کنید. سند تصمیم گیری نیز به دانشگاه شما ارسال می شود.
شما باید در اسرع وقت برای ویزای تحصیلی سوئد اقدام کنید، زیرا زمان انتظار معمولی در حدود دو - سه ماه است. هنگامی که برای درخواست ویزا بصورت حضوری اقدام می کنید، بایستی نسخه های اصلی اسنادی را که آورده اید نیز ارائه دهید.
نکاتی درباره درخواست ویزای تحصیلی سوئد
هنگام ارسال درخواست ویزا باید زمانی برای مصاحبه تعیین کنید.
برای برنامه ریزی مصاحبه در سفارت قرار ملاقات بگذارید.
یادتان باشد که اصل گذرنامه و اصل اسناد به همراه کپی ها را بیاورید.
سطح مهارت زبان انگلیسی مورد نیاز جهت تحصیل در سوئد
مدرک زبان خاصی برای اخذ ویزای تحصیلی سوئد اجبار نیست. دانشگاه ها و رشته های به زبان سوئدی یا انگلیسی که بخشی از موفقیت در ورود به دانشگاه سوئد است، نیاز به مدرک زبان دارند. آژانس مهاجرت سوئد به سادگی نامه پذیرش دانشگاه را درخواست می کند.
دانشگاه های سوئد برنامه های مطالعاتی ارائه می دهند که به دو زبان سوئدی و انگلیسی تدریس می شوند. با این حال، اکثر برنامه های تحصیلی برای مقاطع تحصیلات تکمیلی، کارشناسی ارشد و دکترا بصورت انگلیسی زبان موجود است. آزمون های زبان انگلیسی که توسط دانشگاه های سوئد قابل پذیرش هستند:
تافل
آیلتس
کمبریج

اسناد پشتیبان اخذ ویزای تحصیلی سوئد

کپی صفحات از گذرنامه شما با اطلاعات شخصی، مدت اعتبار و اجازه زندگی در کشور دیگری.
نامه قبولی از دانشگاه که بیان می کند در یک دوره تمام وقت پذیرفته شده اید. اگر متقاضی دریافت مدرک دکترا هستید باید مدت دوره مشخص شود.
نسخه ای از اثبات عدم پوشش جامع بیمه پزشکی در سوئد(اگر مطالعه شما کمتر از یک سال ادامه داشته باشد). این امر در مورد دانشگاه یا کالج دانشگاهی بیمه شما نیز صدق می کند.
بیانیه بانکی که ثابت می کند در صورت دریافت غذای رایگان و اقامت رایگان، می توانید حداقل 840 یورو در ماه یا 165 یورو در ماه از خود حمایت مالی کنید. این سند باید مدت زمان مطالعه شما را پوشش دهد و به انگلیسی ترجمه شود. همچنین می توانید اسنادی را ضمیمه کنید که نشان می دهد بورسیه ای دولتی در مورد تحصیل در مقطع دکتری دریافت کرده اید - یک کمک هزینه تحصیلی یا اشتغال در تحقیقات.

درخواست اجازه کار در سوئد بعد از اخذ ویزای تحصیلی سوئد

به عنوان یک شهروند اتحادیه اروپا، شما مجاز به کار در سوئد بدون مجوز کار هستید. شهروندان غیر اتحادیه اروپا و (EEA) به مجوز کار نیاز دارند. با این حال، کارفرما در سوئد از طرف شما در آژانس مهاجرت سوئد درخواست مجوز کار می دهد.
در حین تحصیل در دانشگاه، مجاز به کار بدون محدودیت ساعتی هستید. اما به شما توصیه می شود از تحصیل خود غافل شوید زیرا باید ثابت کنید که پیشرفت کرده اید و نتایج علمی رضایت بخش را نشان دهید.


سوالات متداول

برای اخذ ویزای شینگن سوئد باید از کجا درخواست کرد؟
در صورت اقامت قانونی در ایران یا عراق می توانید برای ویزای شینگن سوئد از سفارت سوئد در تهران درخواست کنید. توصیه می شود قبل از ثبت نام و رزرو قرار ملاقات آنلاین در این مورد، از طریق ایمیل تماس بگیرید. پس از ثبت درخواست خود و رزرو وقت آنلاین در وب سایت سفارت سوئد، در زمان مقرر، درخواست شما باید به سفارت سوئد در تهران ارسال شود. برنامه های ویزا فقط در داخل ساختمان سفارت پذیرفته می شوند و در هیچ مکان دیگری قرار ندارند. به عنوان یک قاعده کلی، سوئد باید مقصد اصلی سفر شما(از نظر طول یا هدف اقامت) باشد. اگر مقصد اصلی شما از هر کشور عضو دیگری به جز سوئد است، لطفا در کنسولگری کشور عضو مربوطه درخواست ویزا دهید.
چه زمانی و در کجا برای ویزای تحصیلی سوئد بایستی اقدام نمود؟
می توانید برای ویزای تحصیلی سوئد به صورت آنلاین از طریق وب سایت آژانس مهاجرت سوئد یا سفارت یا کنسولگری سوئد در کشور خود اقدام کنید. اگر تصمیم به درخواست آنلاین گرفتید، زمان پردازش سریعا شروع می شود و کوتاه تر خواهد بود، زیرا اسناد مستقیما به اداره مهاجرت سوئد فرستاده می شوند. این دوره تحت تأثیر میزان اطلاعاتی است که پرونده شما حاوی آن است. برای جلوگیری از افزودن اطلاعات پس از درخواست، باید اطمینان حاصل کنید که پرونده ویزای تحصیلی سوئد شما دارای کلیه مدارک لازم است. برای گرفتن عکس و انگشت نگاری و دریافت ویزای تحصیلی سوئد و کارت اجازه اقامت خود به سفارت یا کنسولگری سوئد در کشور خود مراجعه کنید.
برای اخذ ویزای شینگن سوئد باید چه زمانی درخواست کرد؟
می توانید درخواست خود را در سریعترین زمان، سه ماه قبل از بازدید برنامه ریزی شده خود، ارسال کنید. تا حد امکان از قبل بخصوص در طول بهار و تابستان(آوریل-تیر) استفاده کنید. معمولا طی دو هفته بعد از ارائه درخواست آنلاین، زمان مصاحبه در سفارت تعیین می شود.
ویزای شینگن سوئد تا چه زمانی اعتبار دارد؟
ویزا در کشورهای عضو شینگن حداکثر 90 روز در یک دوره 180 روزه معتبر است. می توانید از ماشین حساب شینگن اتحادیه اروپا استفاده کنید تا از مدت زمان اقامت باقی مانده خود مطلع شوید. تعداد روزهایی که اجازه اقامت در کشورهای عضو شینگن را دارید، روی برچسب ویزا که در گذرنامه شما درج شده است، مشخص می شود. این دوره بیشتر از تعداد روزهایی است که ممکن است شما به کشورهای شینگن سفر کنید. به این صورت است که شما می توانید در صورت اتفاق غیرقابل پیش بینی، تاریخ سفر خود را تغییر دهید.
جهت اقامت طولانی مدت به چه نوع ویزای شینگن سوئد مورد نیاز است؟
اگر می خواهید بیشتر از 90 روز در سوئد بمانید، باید برای اقامت طولانی مدت(ویزای D) درخواست کنید. این نوع ویزا می تواند برای یک یا چندین ورودی یا خروجی معتبر باشد. برچسب ویزا مشخص می کند که چند بار امکان ورود و خروج به کشورهای عضو شینگن و کشور سوئد را دارید. در صورت بازدید منظم از سوئد، می توانید از ویزای شینگن سوئد استفاده کنید که برای چندین ورودی معتبر باشد. ویزایی که دارای چندین ورودی است می تواند برای بازدیدهایی حداکثر 90 روز در یک دوره 180 روزه و برای حداکثر پنج سال دارای اعتبار، معتبر باشند.